Burdur ve Isparta arasında kalan bölgenin nadir toprak element içerikleri, jeokimyası ve kökeni
Rare earth element contents, geochemistry and origin of between burdur and Isparta region
- Tez No: 438046
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Burdur ve Isparta arasında kalan bölgede yer alan beş farklı lokasyondan alınan örneklerin nadir toprak elementi içerikleri ve jeokimyası çalışılmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel yöntemler ile değerlendirilerek örneklerin kökensel ilişkileri ve örneklerin alındıkları lokasyonlar arası benzerlikleri yorumlanmıştır. Burdur ve Isparta arasında yer alan çalışma sahasından; Çanaklı Köyü (19 örnek), Çobanisa Köyü (34 örnek), Kuyubaşı Köyü (17 örnek), Kuzca Köyü (17 örnek) ve Yılanlı Köyü (17 örnek) olmak üzere toplam 104 örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerin ortalama konsantrasyonları sırasıyla; Çobanisa (821,88 ppm) > Yılanlı (723,39 ppm) > Kuzca (692,54 ppm) > Çanaklı (583,46 ppm) > Kuyubaşı (484,04 ppm) şeklindedir. Tüm lokasyonlardan alınan örneklerin nadir toprak elementi konsantrasyonu, yerkabuğu nadir toprak elementi konsantrasyonundan fazladır. Ayrıca, bu bölgelerde nadir toprak elementlerinin yanı sıra radyoaktif Th ve U konsantrasyonları da yüksektir. Kondrite normalize edilmiş nadir toprak elementi diyagramına göre bu lokasyonların nadir toprak elementi dağılımları birbirine çok benzer olup bu durum örneklerin ortak kökenden geldiklerine işaret etmektedir. Konsolide olamamış tüfleri içeren örneklerin kaynağının bölgenin kuzeybatısında yer alan Gölcük Volkanı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bölgedeki ayrışmanın da nadir toprak elementi zenginleşmesini etkileyen faktörlerden olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, rare earth element contents and geochemistry of samples taken from five different locations situated in the area between Burdur and Isparta were studied. The resulting data, genetic relationships of samples and the similarities between their locations were evaluated with statistical methods. From study area situated between Burdur and Isparta; Çanaklı Village (19 samples), Çobanisa Village (34 samples), Kuyubaşı Village (17 samples), Kuzca Village (17 samples) ve Yılanlı Village (17 samples) in total 104 samples were collected. The average concentration of the collected samples are, respectively; Çobanisa (821.88 ppm)> Serpentine (723.39 ppm)> Kuzca (692.54 ppm)> Canakli (583.46 ppm)> Kuyubaşı (484.04 ppm). Rare earth element concentrations of samples from all locations, are more than the Earth's crust. Also, as well as rare earths, radioactive Th and U concentrations in these regions are high. Chondrite normalized rare earth element diagram shows that rare earth element distributions of these locations are very similar and it means that they came from a common origin of the samples. It is thought that resource of samples which content unconsolidated tuff is Gölcük Volcano located in in the northwest region. Furthermore, it is said that weathering is one of the factors affecting rare earth element enrichment.