Doğrusal olmayan tek boyutlu manyetik levitasyon sisteminin model tabanlı kontrolü
Model based control of non linear one dimensional magnetic levitation system
- Tez No: 438048
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR İPLİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sürtünmesiz yataklar, manyetik alanla çalışan yüksek hızlı yolcu trenleri, maglev asansörler, rüzgâr tüneli kalıplarının kaldırılması,indüksiyon fırınların dökme metallerinin kaldırılması gibi bir çok mühendislik uygulaması günümüzün manyetik levitasyon sistemlerinin örnekleridir. Bu tez çalışmasında bu tür bir sistemin temel ve basit bir tasarımına ait benzetim ,uygulama ve modelleme çalışmaları,sistemin teorik modellemesi sistematik olarak anlatılmış, MATLAB® Simulink paket programı ile modellenerek sistem için gerekli parametreler sunulmuştur. Küre şeklinde kalıcı mıknatıs bu amaçla elektromıknatıs tarafından oluşturulan manyetik alan ile kontrol edilmektedir. Bu kontrolün amacı yer çekimi, elektromıknatıs akımı ve bozucu etkenlere karşı kalıcı küre mıknatısın kararlı bir durumda askıda havada tutulmasıdır. Askıda tutulan küre mıknatısın düşey pozisyonu doğrusal bir hall etkisi algılayıcısı kullanılarak ölçülmüştür. Doğrusal olmayan bir sistem olan maglev sistemi bu nedenle uygun bir çalışma noktası için lineerleştirilmiş ve giriş sinyallerindeki küçük değişmeleri izlemesi için parametreleri iyi ayarlanmış PID kontrolör, Lineer olmayan Kayan Kip Kontrolör ve Lineer Olmayan Gözetleyici Tabanlı Durum geri Beslemeli Kontrolör tasarlanmış ve deney sonuçları incelenmiştir. HILINK:Kontrol ve benzetim kartına Matlab/Simulink kullanılarak yüklenen bu kontrolörler ile küre mıknatıs, elektromıknatıs akımı ile kararlı bir şekilde askıda tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anti-fiction bearings, magneticfield, runninghigh-speedpassengertrains, maglevelevators, removal of windtunnelmold, manyengineeringapplications, such as theliftingupof metal cast of inductionfurnacesareexamples of magneticlevitationsystemfortoday. Inthisstudythefoundations of such a systemandthesimulation of a simpledesign, implementationandmodelingstudies, theoreticalmodeling of thesystem is describedsystematicallywiththeusage of MATLABbymodelingsystemswithSimulink software package.ASphericalpermanentmagnet is controlledbythemagneticfieldproducedbytheelectromagnetforthispurpose.Thepurpose of thiscontrol holding sphere of thepermanentmagnetin theairagainstgravity, electromagneticcurrentandvariousdisturbanceeffects ina stablesituation. Verticalposition of theairsuspendedmagnetspherewasmeasuredusing a linearHalleffectsensor.Maglevsystemwhich is a non-linearsystem, for a linearizedsuitableworkingpointandwiththewelltunedparameters PID controllerwiththepurpose oftrackingsmallvariations in theinputsignal, NonlinearSlidingMode Controller andNonlinearObserver-basedstatefeedbackcontroller is designedand test resultswereanalyzed.