Geotasarım bağlamında peyzaj tasarımında CBS kullanımı
GIS support in landscape design: theory of geodesign
- Tez No: 438123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYE NİHAN ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Peyzaj Mimarlığı, Science and Technology, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde modern insanın sıklıkla karşılaştığı olumsuz çevre şartları, kontrolsüz nüfus artışı ve dolayısıyla kalabalık şehirlerin yarattığı kuşatılmışlık hissi gibi problemler, rekreasyon için doğal alanlara duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu amaçla gerçekleştirilen planlama ve tasarım çalışmaları günümüz teknolojisi ile daha kolay yapılabilir hale gelmiştir. Bu çerçevede, planlama ve tasarım alanında son zamanlarda popüler bir kavram olan geotasarım peyzaj planlama ve tasarım çalışmaları kapsamında da ele alınmakta ve tartışılmaktadır. Aslında geotasarım, insanoğlunun var oluşundan beri uygulanmakta, günümüz teknolojisinin ışığında yeniden yorumlanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, literatürdeki geotasarım yaklaşımının peyzaj tasarım çalışmalarındaki kullanımları incelenmiş, CBS ile olan ilişkisi ortaya konulmuştur. Ayrıca, bu amaçla geotasarım yaklaşımının deneyimlenmesi amacıyla Odunpazarı Belediyesi Kanlıpınar Göleti Rekreasyon Alanı çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Kentlinin yoğun olarak kullandığı bu alanda geotasarım yaklaşımı doğrultusunda peyzaj tasarımı için altlık teşkil edecek paftalar üretilmiştir. Çalışma alanına ait veriler, CBS aracılığı ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The problems encountered by the modern man such as negative environmental conditions, uncontrolled population growth, and therefore a sense of siege created by the crowded cities, increase the need for natural lands for recreational activities. Planning and design processes executed to create recreational areas have become easier with today's technological capabilities. Within this frame, geodesign, which is currently a popular concept in the field of planning and design, is also examined and discussed within landscape planning and design processes. Actually, geodesign provides a framework that has been applied by man since the beginning of his existence, and is today reevaluated from a technological point of view. W,thin the context of this thesis, geodesign approaches presented in the literature have been examined by means of its utilization for landscape design applications, and relations with GIS. Moreover to fulfill this aim, Kanlıpınar Pond Recreational Land has been selected as the case area for practicing the geodesign approach. Eventually some layouts necessary for landscape design process have been produced in harmony with the geodesign approach, within the case study area, which is frequently visited by the citizens. The data of the study area were analyzed and interpreted through GIS capabilities.