Bölgesel kalkınmada üniversitelerin katkısı: Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin harcamaları üzerine bir uygulama
The contributions of universities to reginal developments: an application for student expenses at Kafkas University
  1. Tez No: 438311
  2. Yazar: SERKAN ŞAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÖZYAKIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ekonomik kalkınmanın mekan boyutunu temsil eden bölgesel kalkınma, kısaca bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarının ve dengesizliklerinin incelendiği inter-disipliner bir alandır. II. Dünya Savaşından sonra gündeme gelen bölgesel kalkınma, bölgelerin kendi dinamikleri ve potansiyelleri ile gelişmesini esas almaktadır. Bu anlamda bir bölgenin sahip olduğu yer altı ve yer üstü kaynakları oldukça önem arz etmektedir. Tarım, sanayi ve ticaret gibi mevcut üretim merkezlerinin ve fabrikaların yanı sıra bir bölgede bulunan yüksek öğretim kurumları da taşıdıkları potansiyele paralel olarak bölge ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmada Kafkas Üniversitesinin Kars ekonomisine sağladığı sosyo-ekonomik etkiler analiz edilmektedir. Bu kapsamda Kafkas Üniversitesi öğrencileriyle yapılan anketlere göre bir öğrencinin bir aylık harcamasının 600,19 TL, kayıtlı 16044 öğrenci hesaba katıldığında bu rakamın aylık 9.629.448 TL olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin Kars'ta sekiz ay bulundukları varsayılırsa; yıllık toplam ekonomik katkının 77.235.587-TL olduğu görülmektedir. Ortaya çıkan bu rakamlar, üniversitenin Kars ekonomisine sağladığı katkıyı ortaya koyması açısından önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Bölgesel Kalkınma, Kafkas Üniversitesi, Kars, Öğrenci Harcamaları
Özet (Çeviri)
Regional development, which is represented by the space size of the Economic development, is an inter-disciplinary field that examines the disparities and imbalances between regions. Regional development which is on the agenda after the World War II is based on the development of the region with its own dynamics and potentials. In this sense, the underground and aboveground resources have quite big importance. As well as agriculture, industry and trade as existing production centres and factories, higher education institutions also provide an important contribution to the economy of a region parallel to the potential they carry. In this study, the socio-economic impacts provided by Kafkas University on Kars economy are analysed. In this context, according to the survey conducted by Kafkas University student, a student 's monthly spending of £ 600,19 , £ 9.629.448 has been determined that this monthly figure taking into account enrolled 16044 students. If students assumed they were eight months in Kars, the total annual economic contribution is seen as TL 77,235,587. These numbers are important to demonstrate the contribution of the university to Kars economy. KEY WORDS: Regional Development, Kafkas University, Kars Province, Student Spendings