Helikopterin otomatik iniş ve kalkışlarının bulanık mantık yoluyla sağlanması
Providing automatic landing and takeoff of the helicopter using fuzzy logic
- Tez No: 438590
- Danışmanlar: PROF. DR. NOVRUZ ALLAHVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada bir helikopterin iniş ve kalkışını insan kontrolü olmadan, belirtilen irtifa içinde, kendi başına yapması için kontrol ünitesi geliştirilmesi ve uygulaması amaçlanmıştır. Bu amaçla, helikopterlerin yapısı, aerodinamik yapısı, kontrol mekanizması ve kontrol sistemi, bu güne kadar insansız helikopter kontrol sistemi tasarımı ile ilgili çalışmalar araştırılmıştır. Bu tasarımlar ve helikopter kontrolü ile ilgili bilgi verilmiş ve elde edilen bilgilerin geliştirilecek olan kontrol sistemine katkıları, deney süreçleri ve sonuçları hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Helikopterin kontrol sistemi için bulanık kontrol ünitesi tasarlanması, elde edilen girdi değerlerin bu kontrol ünitesinde işlenerek çıkış değerlerinin üretilmesi ve uygulama yapılması amaçlanmıştır. Uygulamada helikopterin bulunduğu eksen verileri (x, y, z koordinat verileri) giriş değer olarak alınacak ve okunan değerler filtrelenerek net giriş değerleri elde edilecektir. Elde edilen giriş değerleri bulanıklaştırma ve durulama işlemlerinden sonra helikopter üzerinde kontrol edecek olan ESC ve servo motor kontrollerine etki edecek net çıktı değerleri elde edilecektir. Sonuç olarak, elde edilen deney ve simülasyon sonuçları incelenecek ve tasarlanan modelin uygulaması yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this project it is aimed to develop and implement control unit for the helicopter to do take off and landing within the signified altitude without human control. For this purpose, studies on physical and aerodynamic structures of helicopters, control mechanisms and control systems, and unmanned helicopter control system designs that have been done up till today have been explored. Information about these designs and helicopter control was brought and it is aimed to give insight into the contribution of information drawn on control system to be improved, test processes and results. It is aimed to design fuzzy control unit for helicopter control system, creating and implementing output values after the input values are processed in this control unit. In practice, the helicopter axis data (x, y, z coordinates data) will be taken as input values and input values obtained readings are filtered clear. After the obtained input values blur and rinsing process will impact on who will control the helicopter ESC and servo motor controls the net output value will be obtained. As a result, experiment and simulation results will be examined and it will be tried to practice the implementation of the designed model.