Türkiye'deki hava alanlarının 2009–2014 yılları arasındaki etkinliğinin veri zarflama analizi ve Malmquist endeks metoduyla incelenmesi
An evaluation of the operational efficiency of Turkish airports using data envelopment analysis and the Malmquist productivity index: 2009–2014 case
- Tez No: 438626
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞIR GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Küreselleşmenin getirdiği iletişim ve hareketlilik bütün dünyada önemli ticari ve kültürel fırsatlar yaratmıştır. İnsan ve malların hareketliliği ve artan turizm potansiyeli havacılık sektörünün yükselişini tetiklemiştir. Havacılık sektörü, teknolojiyi ileri seviyede kullanan ve yeniliğe açık sektörlerin başında gelir. Gelecekte öngörülen kurumsal ölçek vizyonu ile planlamalar yapılmakta, bilgi yoğun yönetim tekniklerinin uygulandığı, bilişim teknolojileri ile donatılmış sistemleri ile zaman faktörünün belirleyici etkisi altında programlar uygulanmaktadır. Havaalanlarının operasyonel performansının değerlendirilmesi havacılık sektöründe verimliliğin sağlanması açısından önemlidir. Son zamanlarda, dünyada ve ülkemizde havaalanlarındaki verimlilik artışının incelenmesi amacıyla bir çok çalışma yapılmıştır. Sunulan bu çalışmada Veri Zarflama Analizi tekniği olan Malmquist Verimlilik endeksi (MPI) ve Simar wilson bootstrap regresyon analizi ile Türkiye'de örnek olarak seçilen 21 havalimanının 2009-2014 yılları arasındaki verimlilik evrimi değerlendirilmiştir. Türkiye havalimanları geometrik ortalama ile gösterilen MPI puanı 1.005 toplam üretkenliği tecrübe etmiştir. Bu durum Türkiye havalimanlarının ortalama toplam verimlilik gelişiminin % 0.5 oranında arttığını göstermektedir. Analizler, Türkiye'deki havalimanlarındaki verimlilik gelişmelerinin büyük oranda yönetimin ortaya koyduğu havacılık vizyonu çerçevesinde devreye konulan altyapı yatırımları, işletme biçiminde özel sektöre açılma ve teknolojik değişimin katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication brought about by globalization and mobility all over the world have created significant commercial and cultural opportunities. Intercontinental distances are shortened, the boundaries between countries has decreased to almost virtual level . The need to quickly reach the consumer of goods and products with human activity has caused a significant increase in recent years in the aviation industry. Aviation industry; rapid and continuous development, the use of advanced technology, is one of the strategically important sector . Technological innovations taking place in the aviation sector in Turkey, maintenance, quality captured in maintenance business The most important reason for the increase in the number of transported cargo and number of customers is transportation policies started to be implemented in 2003 is to achieve an upgrade on top of world-class services. One of the main factors in being Turkey's aviation hub is This great development and transformation ,. Physical volume of airports in order to maintain the added value brought to the national economy that the wealth of the transport network, the operational level and the possibilities for the development of infrastructure can be considered breakthrough has been achieved. with excellent infrastructure investments, Turkish airport is above world standard.The Analyses showed that efficiency improvement of the Turkey air ports is aviation vision of the management and Infrastructure Investments put into operation. It is evaluated tthat this vision enable the system technological changes and the possibility of expansion to the private sector