Surface modification and characterization of agglomerated metal oxide particles
Topaklanmış metal oksit parçacıklarının yüzey modifikasyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 438678
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Metal oksit nanomateryaller (MONM) özgün fizikokimyasal özelliklerinden dolayı büyük ilgi çekmektedir ve ilaç bileşenleri, boya malzemeleri, biyomedikal cihazlar ve özel materyaller gibi uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Nanomateryallerin (NM) yüzey modifikasyonu birçok uygulamada bu materyallerin özgün özelliklerinden daha fazla yararlanabilmek için davranışlarını değiştiren önemli bir adımdır. Fakat bu malzemeler ile verimli bir şekilde çalışabilmek için karşılaşılan en büyük problem bu malzemelerin sıvı ortamlarda yetersiz dağılmalarıdır. Bu çalışmada, bu materyallerin yüzey özelliklerinin incelenmesi ve aynı zamanda yüzey kimyalarının değiştirilmesi amaçlanmıştır. NM?lerin oligonukleotit ve karbonhidratlar ile yüzeylerinin kaplanması ve hidrojen peroksit (H2O2) ile muamele edilmesi bu materyallerin koloidal süspansiyonlarında tekil dağılmalarına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Modifiye edilmiş MONM?lerin karakterizasyonu için Raman spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi ve dinamik ışık saçılımı (DİS) tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal Oxide nanomaterials (MONMs) attracted enormous attention due to their unique physicochemical properties and are used in many applications including drugs, paints, biomedical devices and development of novel materials. The surface modification of namomaterials (NMs) is an important step to alter their behavior to further benefit from their unique properties in variety of applications. However, the main problem with them in order to work efficiently is their inefficient dispersion in aqueous environments. In this study, we aimed to understand the surface properties of these materials as we attempt to alter the surface chemistry. Surface coating of the NMs with oligonucleotides, carbohydrates and treatment with hydrogen peroxide (H2O2) help them to stabilize as mono-disperse particles in their colloidal suspensions. The characterization of modified MONMs was performed with Raman Spectroscopy, FTIR Spectroscopy and Dynamic Light Scattering (DLS).