Diversity techniques for ultraviolet communications
Morötesi haberleşme için çeşitleme teknikleri
  1. Tez No: 438745
  2. Yazar: MARYAM HAGHIGHI ARDAKANI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MURAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Morötesi (ultraviolet – UV) dalgaboyları vericinin alıcı ile doğrudan bir görüş hattı (line of sight – LOS) olmadan haberleşebildiği mekanizmaları mümkün kılar. Katıhal teknolojilerindeki son ilerlemeler, yüksek verimli yarıiletken morötesi (UV) LED ışık kaynaklarının ve detektörlerin üretimine imkan tanımıştır ve bu da UV haberleşmesine olan ilginin artmasına yol açmıştır. Görüş hattı dışı (Non-line- of-sight - NLOS) haberleşme özellikle nişanlama ve takip gibi gereklilikleri ortadan kaldırdığı için tercih edilir. Bu tez, NLOS UV haberleşme sistemlerinde uzamsal çeşitleme tekniklerini incelemektedir. Özellikle, uzamsal çeşitlemenin avantajlarını ortaya çıkarmak için, röle-destekli iletim ve çok-girişli çok çıkışlı (MIMO) haberleşme incelenmiştir. Tezin birinci bölümüde, NLOS UV haberleşme, avantajları ve uygulamalarının tartışıldığı genel bir özet ve bir literatür araştırması sunulmuştur. İkinci bölümde ise bu tezde kullanılan NLOS UV kanal modeli ortaya konulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde, ortogonal işbirliği protokolü ile çalışan bir işbirlikli UV sistemi ele alınmış ve fiziksel katman olarak da doğru akım eklemeli optik ortogonal frekans bölmeli çoğullama (DCO-OFDM) kullanılmıştır. Türbülansın ihmal edilebileceği varsayımı altında, hem yükselt-ve- ilet (amplify-and- forward - AF) hem de çöz-ve- ilet (detect-and- forward – DF) röleleme çalışılmıştır. İşbirlikli OFDM UV sisteminin bit hata oranı (bit error rate – BER) başarımı incelenmiş ve terminaller arasında güç dağılım optimizasyonu yapılmıştır. Ayrıca değişken hızlı işbirlikli OFDM UV sistemi de ele alınmış ve veriyi maksimize etmek için bit yükleme (örneğin, her alt taşıyıcıda farklı kipleme derecelerinin kullanılması gibi) incelenmiştir. Dördüncü bölümde, türbülansın etkileri ele alınmış ve DF röleli çok-atlamalı UV sisteminin başarımı incelenmiştir. Asimptotik olarak çeşitleme kazancı analizi sunulmuş ve çeşitleme derecesi iletim mesafesine ve sistem parametrelerine bağlı olarak ifade edilmiştir. Beşinci bölümde, MIMO UV sistemlerinin türbülans kanallarındaki başarımı çalışılmıştır. NLOS log-normal türbülans kanallarında MIMO UV sistemleri için BER ifadeleri elde edilmiştir. Ayrıca tek girişli çok çıkışlı (single-input multiple-output – SIMO) ve çok girişli tek çıkışlı (multiple-input single-output – MISO) gibi özel durumların da başarımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Strong molecular and aerosol scattering in ultraviolet (UV) wavelengths enable mechanisms where transmitter can communicate with the receiver in the absence of line of sight (LOS) link. Recent advances in solid state technologies have enabled the production of efficient semiconductor ultraviolet (UV) LED sources and detectors which led to a renewed interest in UV communication. Non-line-of-sight (NLOS) communication is particularly desirable to relax or eliminate pointing, acquisition and tracking requirements‎. ‎This thesis investigates spatial diversity techniques for NLOS UV communication systems‎. ‎Particularly‎, ‎we explore cooperative diversity in the form of relaying and multi-input multi-output (MIMO) communications to extract spatial diversity advantages.‎ ‎In the first chapter‎, ‎we provide an overview of NLOS UV communication discussing its advantages and applications and present a literature survey‎. ‎In the second chapter‎, ‎we present the NLOS UV channel model used in this thesis‎. ‎In third chapter‎, ‎we consider a cooperative UV system with orthogonal cooperation protocol and use DC biased optical orthogonal frequency division multiplexing (DCO-OFDM) as the underlying physical layer‎. ‎Under the assumption that turbulence can be ignored‎, ‎we study both amplify-and-forward (AF) and detect-and-forward (DF) relaying‎. ‎We analyze BER performance of the cooperative OFDM UV system under consideration and optimize the performance through optimal power allocation‎. ‎We also consider a variable-rate cooperative OFDM UV system and investigate bit loading (i.e.‎, ‎use of different modulation orders per subcarrier) in an effort to maximize the throughput.‎ ‎In the fourth chapter‎, ‎we further consider the effects of turbulence and investigate the performance of a multi-hop UV system with DF relaying‎. ‎Based on the asymptotic outage expressions‎, ‎we present a diversity gain analysis and obtain the diversity order as a function of link distance and system parameters‎. ‎In fifth chapter‎, ‎the performance of MIMO UV systems over turbulence channels is studied‎. ‎We derive BER expressions for MIMO UV systems over NLOS log-normal turbulence channels‎. ‎We also investigate the performance of single-input multiple-output (SIMO) and multiple-input single output (MISO) as special cases.‎