Biyosinyaller kullanarak insan destek sistemleri için robot-insan arabağlaşım geliştirilmesi
Robot-human interface design for human assistance systems by using biosignals
- Tez No: 438839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Beyin Bilgisayar Arayüzü (BBA), bireyden alınan beyin sinyalleri ile herhangi bir yazılım ya da donanımı kontrol eden bir sistemdir. Kayıt yöntemi olarak BBA uygulamalarında sıklıkla tercih edilmesi, kullanımının kolay olması ve güvenilir olması nedeniyle Elektroensefalografi (EEG) sinyali seçilmiştir. Bu çalışmada bireyin göz hareketleri ve kol hareketleri ile dış dünyayla haberleşebilmesi amacıyla göz ve kol hareketleri sınıflandırılmıştır. Özellikle de dirsek hareketleri birbirinden ayırt edilmeye çalışılmıştır. EEG sinyalinin kaydı ve gerçek zamanlı işlenmesi için 2 adet mobil EEG cihazı kullanılmıştır. Alınan sinyallerden öznitelik çıkarmak amacıyla sinyalin istatiksel özellikleri, Ortak Uzamsal Örüntü (OUÖ) metodu ve Güç Spektral Yoğunluk (GSY) metodu kullanılmıştır. Elde edilen öznitelikler Destek Vektör Makinesi (DVM) ve Yapay Sinir Ağları (YSA) ile sınıflandırılmış ve çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brain Computer Interface (BCI) is a system which controls any device or softwave with brain signals from human. Electroencephalogram (EEG) is used for BCI application because of easy use, reliable and preferable for bci applications. In this thesis, it is aimed to classify arm and eye movements for interfacing the world. Especially it is aimed to detect elbow movements. Two EEG devices are used for realtime record and analysis. Statistical features of signals, Common Spatial Pattern (CSP) and Power Spectrum Density (PSD) are used for feature extraction , Support Vector Machine (SVM) and Artifical Neural Network (ANN) are used for classification. The results are compared to each other.