Toplu ulaşım sistemlerindeki değişikliklerin şehirsel arazi kullanışları ile olan etkileşimlerinin incelenmesi-İzmir örneği
Investigation on the interactions of urban landuses with in the context of changes in public transportation modes-case: Izmir
  1. Tez No: 438866
  2. Yazar: EBRU ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ EVREN ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'de özellikle göçle birlikte kentlerde ortaya çıkan hızlı nüfus artışı plansız kentleşme ve gecekondulaşmayı beraberinde getirmiş ve ulaşım sorunlarını doğurmuştur. Ulaşım kentlerimizde çözümü zor bir sorun haline gelmiştir. Ulaşım ihtiyacı karşılanırken toplu taşıma sistemlerinin ve yatırımlarının yeterli düzeyde hayata geçirilememesi, yanlış toplu taşıma türü ve güzergâh seçimi ve özel araç sahipliliğinin artışı ile birlikte bu sorunlar katlanarak büyümektedir. Ulaşım kentin makroformuna yön veren ve gelişimini etkileyen oldukça önemli bir olgudur. Bu yüzden ulaşım alt sistemleri ve teknolojilerine ilişkin yatırım kararlarının kentsel arazi kullanışların yarattığı yolculuk talebi çerçevesinde ele alınıp, değerlendirilmesi gerekmektedir. Toplu ulaşım sistemlerini, lastik tekerlekli, raylı sistemler ve deniz ulaşımı şeklinde gruplandırmak mümkündür. Bu sistemlerin her birinin gösterdiği ayrı karakteristik özelikler hem kullanıcı için hem de ulaşım ve kent planlamalarında oldukça yüksek bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, toplu ulaşım sistemlerinin karakteristik özelliklerinin incelenmesi, toplu taşımada taşıt türü ve güzergâh seçimini belirleyen karakteristik özellikleri saptanması ve toplu taşıma güzergâhlarının arazi kullanımlar açısından ortaya çıkardığı ilişkinin ve taşıt türleri ile arazi kullanımların arasındaki etkileşimin yarattığı alternatif fiziki gelişmelerin tanımlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda çalışma alanı olarak belirlenen İzmir Karşıyaka ilçesinde toplu ulaşım sistemlerinin tekil ve çoklu (ortak) olarak geçtiği güzergâhlar çevresindeki adaların mekânsal özellikleri incelenerek bu güzergâhtaki toplu ulaşım sistemleri ile arasındaki ilişki ortaya konulmaktadır. Yapılan çalışma ve analizler sonucunda bir güzergâhtaki arazi kullanım türü ile toplu taşıma türü arasında doğrudan bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Özellikle kent ve ulaşım planlaması yapılırken, bu toplu taşıma türleri ile arazi kullanımları arasındaki ilişkinin göz önünde bulundurularak iyi analiz edilmesi kentlerimizde yaşanan ulaşım sorunlarının çözümüne katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey's rapid population growth especially due to immigration in urban and suburban areas caused unplanned urbanization and connected with transport problems. Urban transportation has become a difficult problem at cities. When transportation needs realized due to lack of investment, wrong type of transportation, route selection and private vehicle increase problems problem is growing exponentially. Transportation is a very important phenomenon which shapes the city's macroform and affects the development. So it is addressed in the context of travel demand caused by urban land use and transportation subsystems investment decisions regarding the technology should be considered. Public transportation systems, wheel, rail and sea transport as possible to group. All these individual characteristic features that show each of these systems has a very high importance both for the users of transport and urban planning. In this study, examining the characteristics of the public transport system the characteristics of detection determines the type of vehicle and route choice in public transport and public transport routes of the relationship that arises in terms of land use and transport types and created by the interaction between land use is intended to define the alternative physical development. In this context, it identified as a work area in Izmir Karsiyaka district in the public transportation system singular and plural (common) as examining the spatial properties of the island around the routes that now lays down the relationship between this itineraries on public transportation systems. The results of the study and analysis of land use types with an itinerary that type of transit has been determined that there is a direct relationship. In particular, while the city and transportation planning, to the best analysis taking into account the relationship between these types of public transport and land use will contribute to the solution of transport problems experienced in our cities.