Elektrik enerji sistemlerinde hata algılama ve çözümlemesine yönelik algoritmik bir uygulama
In electrical energy systems, intended for detection and solution of fault, an algorithmic application
- Tez No: 438959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Elektrik enerji sistemleri, farklı tipteki hatalarla sık sık karşılaşılabilen ortamlardır. Bu hatalar ve arızalar; kısa devre, aşırı akım, kaçak akım, düşük veya yüksek gerilim, frekans bozulması, nem ve olağan dışı fiziksel şartlar olabilir. Elektrik enerji sistemlerinde karşılaşılabilecek hata ve arızalara karşı farklı koruma sistemleri mevcuttur. Kullanılan koruma sistemi, mümkün olabildiğince hızlı ve seçici davranarak, arızalı kısmı devre dışı bırakmalıdır. Burada amaç, elektrik enerji sistemindeki diğer kısımların, arızadan etkilenmeksizin çalışmaya devam etmesi olmalıdır. Bu çalışmada, bir koruma sisteminde karşılaşılan genel hataların tümü dikkate alınarak, bir algoritma kapsamında ele alınmıştır. Bu algoritmaya uygun olarak geliştirilen yazılım, tasarlanan mikro işlemcili bir devre üzerinden, açma bobinli klasik bir şaltere uygulanmıştır. Böylece, basit yapılı açma mekanizmalarına, çok işlevlik kazandırıldığı gibi, günümüzde popüler olan yenilenebilir elektrik enerji sistemlerinin mikro yapıda gelişmiş koruma sistemlerine sahip olmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical power systems are environments that are often faced with different types errors. These errors and failures; may short circuit, over current, leakage current, low or high voltage, frequency distortion, moisture and unusual physical conditions. Different protection systems are available against errors and failures where may encountered in the electric energy systems. Protection system is used, acting as possible as quickly and selective, defective part must be disabled. The goal here, is other parts of the electric energy system must continue to operate without being affected by the fault. In this study, taking into account all errors encountered in the general protection system, it is dealt with as an algorithm. The software developed according to this algorithm was applied to a conventional switch that it has opening coil with designed a circuit that it has microprocessor. Thus, as they are gained a lot of functionality to simply opening mechanism, it has been aimed nowadays popular renewable energy systems have developed protection systems with micro-structure.