Ismarlanmamayan şeyin gönderilmesi
Sending unsolicited goods
  1. Tez No: 438963
  2. Yazar: ALİ KASIM TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
“Ismarlanmayan şeyin gönderilmesi”TBK Madde 7. konulu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm konuya ilişkin düzenleme öncesi uygulama esasları üzerine bir çalışma sunmaktadır. İkinci bölümde karşlaştırmalı hukuk öne çıkmakta ve konun diğer hukuk sisitemlerindeki durumu üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölüm ise yeni düzenlemenin etkileri ve sonuçlarını kapsayan bir çalışmayı ortaya koymaya çalışmaktadır.“818 sayılı kanun temelinde ısmarlanmayan şeyin gödnerilmesi”başlığını taşıyan birinci bölümde, 6098 sayılı kanunla düzenlenmiş bu alanda, genel hükümler çerçevesinde nasıl yaklaşımlar geliştirildiğini, problemlerin türleri ve kaynaklarını ortaya koyarak bir perspektif yakalamaya çalışıyoruz. İkinci bölüm,“Avrupa Parlamentosu ve Üye Devletler Hukuku, Diğer Hukuk Sistemleri”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde karşılaştırmalı hukuk üzerinden ortaya koyulan çözümlemeler incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise“6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu”dahilinde, ısmarlanmamış şeyin gönderilmesine ilişkin düzenlemenin, pek çok açıdan, karşılaştırmalı hukuktan da yararlanarak, üzerinde duruyoruz.
Özet (Çeviri)
“Sendingunsolicitedgoods”TBK Article 7title on ourstudyconsists of threeparts. Issuesregulations on the application before the first section offers a basistowork on. Inthesecondpartshouldcomeforwardcomperativlawandthesubject is focused on thesituation in otherjurisdictions. Thethirdpart is tryingto put forward a study covering the effect sand consequences of thenewregulations.“Sendingunsolicitedgoods in case of theenforcement of Law No. 818”, will be ourfocustoemphasizesthe general provisions of thelaw, of how toapproach it,sowecanhave a chancetoget a perspective capture byrevealingthetypeandsource of the problems. These condsection,“theEuropeanParliamentandMemberStatesLaw, Other Legal Systems”undertheheadline. Theanalyzes set out in this section were analyzed through comparative law. Inthethirdpart of thestudy“No. 6098 of TurkishCode of Obligations”under the regulations governing byprohobitingsendingunsolcitedgoods, in manyrespects, thecomparativeadvantage of thelaw, we'restanding on.