Stable Ulrich bundles on Fano 3-folds with Picard number 2
Picard sayısı 2 olan üç boyutlu Fano varyeteleri üzerinde kararlı Ulrich demetleri
- Tez No: 439958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, P^3, Q (P^4 içinde pürüzsüz ikinci dereceden hiper yüzey), V3 (P^4 içinde pürüzsüz üçüncü dereceden hiper yüzey) veya V4 (P^5 içinde pürüzsüz ikinci dereceden iki tane hiper yüzeyin tam kesişimi) varyetelerinden herhangi birinin, indirgenemez ve pürüzsüz bir eğri boyunca patlatılmasıyla elde edilen imprimitif üç boyutlu Fano varyeteleri üzerinde, birinci ve ikinci mertebeden kararlı Ulrich demetlerinin varlığı üzerinde durduk. Birinci mertebeden Ulrich demetlerin sadece P^3'ün cinsi 3 derecesi 6 eğri boyunca patlatılmasıyla elde edilen imprimitif üç boyutlu Fano varyeteleri üzerinde varolduğunu ispatladık. Ayrıca, P^3'ün cinsi 3 derecesi 6 eğri boyunca patlatılmasıyla elde edilen imprimitif üç boyutlu Fano varyetelerinin genel bir temsilcisi üzerinde ikinci mertebeden, kararlı ve birinci Chern sınıfı c1 = 3H olan Ulrich demetleri olduğunu ispatladık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider the existence problem of rank one and two stable Ulrich bundles on imprimitive Fano 3-folds obtained by blowing-up one of P^3, Q (smooth quadric in P^4), V3 (smooth cubic in P^4) or V4 (complete intersection of two quadrics in P^5) along a smooth irreducible curve. We prove that the only class which admits Ulrich line bundles is the one obtained by blowing up a genus 3, degree 6 curve in P^3. Also, we prove that there exist stable rank two Ulrich bundles with c1 = 3H on a generic member of this deformation class.