2012-2015 yılları arasında çocuk göğüs servisinde ve çocuk yoğun bakımda plevral efüzyon tanısı ile yatan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patiens diagnosed with pleural 'effusion who hospitalized in pediatric thoracic service and pediatric intencive care within 2012 and 2015
  1. Tez No: 440072
  2. Yazar: MEHMET ÜLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmada, Dicle Üniversitesi tıp fakültesi çocuk göğüs ve çocuk yoğun bakım servisinde ocak 2012 ve aralık 2015 yılları arasında plevral efüzyon tanısıyla yatırılan hastaların fizik muayene bulguları, laboratuvar ve radyolojik tetkiklerinin retrospektif olarak incelenmesive diğer çalışmalar ile karşılaştırılması amaçlandı. Materyal Metod: Çalışma Dicle Üniversitesi çocuk hastalıkları anabilim dalında ocak 2012-aralık 2015 tarihleri arasında 97 plevral efüzyon tanısı ile çocuk göğüs ve çocuk yoğun bakım servisinde yatan hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen hastaların 36'sı (%37.1) kız, 61'i (%62.9) erkek idi. Vakaların en küçüğü 1 aylık, en büyüğü 18 yaşındaydı. Hastaların yaş ortalaması 6,31 ± 5 idi. Hastaların 31'i (%32) 0-2 yaş arasında, 15'i (%15.5) 2-5 yaş arasında, 24'ü (%24.7) 5-10 yaş arasında, 27'si (%27.8) 10-18 yaş arasındaydı. Hastalarda en sık görülen başvuru yakınmaları 92 hastada (%94.8) dispne, 74 hastada (%76.3) ateş, 60 hastada (%61.9) öksürük, 45 hastada (%43.3) takipne, 25 hastada (%25,8) balgam, 13 hastada (%13,4) yan ağrısı şikâyetleri mevcuttu. Hastaların polikliniğe başvurmadan önceki ortalama semptom süreleri 16.2 ± 8.9 gün (1-45 gün) idi. Hastaların 59'unun (%60.8) çocuk yoğun bakım kliniğinde, 38'inin (%39.2) çocuk göğüs kliniğinde takip edildikleri saptandı. Transuda grubundaki hastaların yaş ortalaması 7.0 ± 8.0 yıl, eksuda grubundaki hastalarda ise 7,4 ± 6,9 yıl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: To analyze findings for physical examination, laboratory, and radiological examinations, of patients diagnosed with pleural effusion, who hospitalized in pediatric thoracic clinic and in pediatric intensive care unit, of Dicle University Faculty of Medicine, between January 2012 and December 2015; to compare this study with other studies. Material and Method: In this study, conducted by Dicle University pediatrics department, between January 2012 and December 2015, data of 97 patients, diagnosed with pleural effusion who hospitalized in pediatric thoracic clinic and in pediatric intensive care unit, examined retrospectively. Results: 36 of the patients included to this study were 36 (37.1 %) girls, 61 (62.9 %) were boys. Age of the youngest case was 1-month-old, the oldest one was 18-years-old. Mean age of the cases was 6,31 ± 5. Of the patients, 31(32 %) were between 0 and 2-years old, 15 (15.5 %) were between 2 and 5-years old, 24 (24.7 %) were between 5 and 10 -years-old, 27 (27.8 %) were 10 and 18-years old. The most presenting complaints were dsypnea in 92 (94.8 %) patients, fever in 74 (76.3%), coughing in 60 (61.9 %), tachypnea in 45 (43.3 %), sputum in 25 (25.8 %) , chest pain in 13 (13.4 %). The average duration of symptoms in patients before appliying to clinic was 16.2 ± 8.9 days (range of 1-day and 45 days) . Of the patients, 59 (60.8 %) were followed up in pediatric intensive care unit and 38 (39.2 %) in pediatric thoracic clinic. Mean age of patients in transuda group was determined as 7.0 ± 8.0 years, in exuda group as 7.4 ± 6.9 years.