Feriştezâde Abdülmecid'in 'Işk-Nâme adlı eseri (İnceleme-metin)
The work of feristezade Abdulmecid-Named Iskname (Examination-text)
  1. Tez No: 441035
  2. Yazar: ABDULEMİN YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hurûfîlik çok eski zamanlardan bu yana farklı formlarda yaşayan ve 14. yüzyılda Fazlullah Hurûfî ile birlikte sistemleşen, etki alanını genişleten önemli düşünce sistemlerinden birisidir.Fazlullah Hurûfî'nin en önemli eserlerinden biri olan Cavidân-nâme'ninkütüphanelerde pekçok nüshası bulunmaktadır. Feriştezâde Abdülmecid'in Cavidân-nâme'yi Işk-nâme adıyla Türkçeye aktarmıştır. Bu çalışmada Işk-nâme incelenmiş ve metin olarak sunulmuştur.Çalışmamızda Hurûfîliğin kurucusu Fazlullah Hurûfî'nin hayatı ve eserleri incelediğimiz metnin müellifi Feriştezâde Abdülmecid'in hayatı, eserleri ile tanıtılmış, Hurûfîlik üzerinde kısaca durulmuş ve Işk-nâme adlı metnin üslup ve muhtevâsı incelenerek metnin transkripsiyonuna geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hurûfîsm is one of the important schools of thought that lives since immemorial times in various forms and systemized thoroughly by FazlullahHurûfî, thus enlarged its sphere of influence in 14th century. Isk-name is an important work which is written by Feriştezâde Abdülmecid to translate Cavidân-nâme, which is one of the most important works of FazlullahHurûfî, into Turkish and several copies of which can be found in Anatolia In this study, life and works of FazlullahHurûfî who is the founder of Hurûfîsm, life and works of Feriştezâde Abdülmecid who is the writer of the text, and Hurûfîsm has been discussed briefly followed by examination of the text called Isk-name in terms of content and style, and transcription of it.