Evli bireylerin algıladıkları stres düzeyi ve sosyal destek düzeylerinin evlilik uyumlarına etkisi
The level of perceived stress and social support of married individuals perceived aimed to determine the effect of marital harmony
  1. Tez No: 441634
  2. Yazar: BAHAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerin algıladıkları stres düzeyi ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin evlilik uyumlarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma 50 kadın 50 erkek olmak üzere 100 evli gönüllü katılımcı üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile birlikte evlilik uyum ölçeği, algılanan stres ölçeği, algılanan sosyal destek ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasında ilişkileri belirlemek üzere pearson korelasyon, etki düzeylerini belirlemek üzere regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda algılanan stres düzeyi, algıladıkları sosyal destek ve evlilik uyumu arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Algılanan stresin evlilik uyumunu azaltan, algılanan sosyal desteğin evlilik uyumunu arttıran değişken olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of perceived stress and social support of married individuals perceived aimed to determine the effect of marital harmony. Research was conducted on 100 married women 50 volunteers, including 50 women. Research on the data collection form with personal information as marital adjustment scale, perceived stress scale, perceived social support scale was used. The data obtained in this study using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) were analyzed using 22.0 for Windows program. number of descriptive statistical methods in the evaluation of the data, percentage, mean, standard deviation is used. the continuous quantitative comparison of data between two independent samples t-test was used to compare continuous quantitative data between more than two independent groups Unidirectional (One way) ANOVA test was used. Anova as a complementary post-hoc analysis to determine differences in the post-test Scheffe test. Pearson's correlation to determine the relationship between the variables of the study, regression analysis was applied to determine the level of impact. perceived stress level in the survey, it was found that the relationship between perceived social support and marital adjustment. reduces the perceived stress of marital harmony, it was determined that perceived social support variables that increase the marital harmony.