Gebelerde ve Hiperprolaktinemi'lilerde tükürük ve eritrosit arginazı aktivite düzeyleri
- Tez No: 44172
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENDOĞAN GÜLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
50 ÖZET Arginazın bilinen fonksiyonu, esas olarak karaciğerde gerçekleşen Krebs-Henseleit üre döngüsü yoluyla üre sentezine katılmaktır. Bunun yanında arginazın, muhtemelen bazı özgül proteinlerin ve poliaminlerin sentezinde de önemli işlevleri vardır. Arginaz metabolik duruma bağlı olarak hormonlardan etkilenmektedir. Aynı zamanda tükürük ve eritrositlerde işlevi bilinmese de aktif arginaz enzimi saptanmıştır. Biz bu çalışmamızda, gebelik döneminin ve hipeıprolaktmeminin, insan tükürük ve eritrosit arginazı aktivite düzeylerinde ne gibi değişimler yapabileceğini saptamaya çalıştık. Çalışmamız sonuçlarında, gebelerin tükürük arginaz aktivitesinde kontrol grubuna göre 4 ila 5 kat artış saptanmış, buna karşın eritrosit arginaz aktivitesinde küçük bir düşüş gözlenmiştir. Hiperprolaktinemili hastaların sonuçlanda gebelik dönemine çok benzerdir. Tükürük arginaz aktivitesindeki belirgin artışa karşın, eritrosit arginaz aktivitesinde küçük bir düşüş saptanmıştır. Tükürük ve eritrositlerde gözlenen zıt sonuçlar, insanda arginazın iki farklı gen tarafından sentezlendiği tezini destekler niteliktedir. Bu etkilenmeler muhtemelen hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Hiperprolaktinemili hastaların tükürük arginaz aktivitesindeki belirgin artış ilk defa bizim laboratuvanmızda gösterilmiştir ve yeni çalışmalarla desteklenmesi halinde hiperprolaktinemi tanısında değerli bir bulgu olabilir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The known function of arginase is to participate in the formation of urea via Krebs-Henseleit urea cycle mainly in liver. Besides the formation of urea, arginase also plays on important role in synthesis of some specific proteins and polyamines. Arginase is subjected to hormonal regulation depending on metabolic conditions. Although its function is not well documented, arginase is found in human saliva and erythrocytes. In this work we attempted to elucidate the effects of pregnancy and hyperprolactinemia upon the activity of arginase in saliva and erythrocytes of woman. The results obtained showed that saliva arginase activity in pregnants, was elevated 4 or 5 fold, on the other hand decrease in erythrocyte arginase level was very small, compared to the control subjects. When saliva and erythrocyte arginases were measured in the prolaktinemia patients, similar results were observed. On the contrary very significant elevation in saliva arginase activity level, eryhrocyte arginase manifested decreased enzyme activity. There opposite results might support the idea that both arginases are controlled by the different genes.Changes in hormonal status might cause different enzyme activities. Very significant increase in arginase activity due to hyperprolactinemia in saliva has shown in our laboratory, first time. Our laboratory finding may play on valuable tool for the diagnosis of hyperprolactinemia.