Bingöl ili Yamaç mikrohavzasının havza karakteristikleri ile bazi toprak özelliklerinin araştırılması
İnvestigation of watershed characteristics and some soil properties of Yamaç micro watershed of Bingol province
- Tez No: 441785
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bingöl ili Yamaç Mikrohavzasında yürütülen bu çalışmanın amacı; yaklaşık 7866,4 ha genişliğindeki çalışma alanının havza karakteristikleri ile bazı toprak özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla Yamaç Mikrohavzası araştırma alanına ait 1/25,000 ölçekli topoğrafik haritaların sayısallaştırılmasıyla sayısal yükseklik modeli oluşturulmuştur. Bu sayısal yükselti modeli kullanılarak eğim, bakı, yükselti, toprak, erozyon, arazi kabiliyet ve arazi kullanım haritaları oluşturulmuş ve yeniden sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırma işlemi yapılırken ArcGIS 10,1 programı kullanılmıştır. Çalışma alanının daha önceden belirlenen 20 adet toprak profilinden 0-30, 30-60, 60-90 ve 90-120 cm derinliklerinden 80 adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinin tekstür, pH, elektriksel iletkenlik (EC), % kireç (CaCO3), organik madde, fosfor ve potasyum analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre bu topraklarda drenaj probleminin görülmediği toprakların tuzsuz, bir çoğunun kireçsiz, organik madde miktarının orta düzeyde, pH'nın nötr civarında bir özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Potasyum düzeyinin fazla fosfor düzeyinin ise %60'ının orta ve iyi derecede olduğu belirlenmiştir. Çalışma alanının jeolojik yapısı metamorfik anakayalardan oluşmaktadır. Anakayalar üzerinde gelişen topraklar derin yapılı, kumlu-balçıklı ve kumlu-killi tekstüre sahiptir. Alan içerisinde mera, tarım arazileri ve ormanlar yer almaktadır. Çalışma alanında ormanlar 5186,6 ha, bozuk orman 1579,06 ha, kumluk alan 534,22 ha, ziraat 319,63 ha, verimli orman 118,35 ha, yerleşim yerleri 90,82 ha ve nehirler 37,72 ha alan kaplamaktadır. Çalışma alanında yer alan köylerde çoğunlukla bahçe bitkileri, yem bitkileri ve serin iklim tahılları yetiştirilir. Çalışma alanının 3939,95 ha alanında şiddetli erozyon görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study determine to some soil properties of the watershed working area of about 7866.4 hectares in Bingol-Yamac Micro-watersheds. For this aim, Yamaç research watershed with 1 / 25.000 scale digital elevation model was created by the digitization of topographic maps. By using this digital elevation model of slope, aspect, elevation, soil erosion, land capability and land use maps were re-created. For classification of maps was used ArcGIS 10.1 programme. Soil samples were taken from depts of 0-30 cm, 30- 60 cm60-90 cm and 90-120 cm where 8 villages in this area of working and more than pre-determined soil profile. Totally were taken 80 soil samples. We analyzed soil texture, Electrical conductivity (EC), soil pH, CaCO3, soil organic matter, soil available phosphorus and available potassium with this soil. According analyzes of soil have been observed any drainage problem in this area. Results addition, have been observed less lime, middle organic matter, neutral pH level and good available P 60% of soils .The geological structure of the study area is composed of metamorphic bedrock. It made deep soils developed on the bedrock, sandy-loam and a sandy-clay texture. Pastures in the area are situated agricultural land and forests. 5186.6 ha forest in the study area, 1579.06 ha degraded forests, 534.22 ha sandy area, 319.63 ha agricultural, productive forest 118.35 ha, localities 90.82 ha and rivers 37.72 ha covers. In The horticulture plants, forages and grains are mostly grown in the villages of the study area. In the study area, 3939.95 hectares of land have intense erosion problem.