Analysis of recent attacks on SSL/TLS protocols
SSL/TLS protokollerine yapılan son atakların analizi
  1. Tez No: 441916
  2. Yazar: DUYGU ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Transport Layer Security(TLS) ve onun öncülü Secure Socket Layer(SSL), bir ağ kanalında güvenli iletişim sağlayan iki önemli kriptografik, sertifika tabanlı protokoldür. Bu protokoller; internet bankacılığı, elektronik alışveriş, elektronik postalama, askeri sistemler ve devlet sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Güvenli iletişimin merkezinde olmak, SSL ve TLS' i saldırganların hedefi haline getirmekte ve araştırmacılar için önemli bir çalışma alanı olmaktadır. Geçmisten bugüne, bu protokollere karşı bir çok zafiyet ve atak keşfedilmiştir. Bu tezde, SSL ve TLS' in dizaynından, onların içerisinde kullanılan kriptografik algoritmalardan, önemli ve güncel ataklardan ve önlemlerinden bahsedeceğiz. Son olarak, ilerideki çalışmalarda bu atakları düzeltmek ve protokolleri geliştirmek için güçlü fikirler vermek amacıyla, protokollerin dizaynındaki önemli noktalara ve parametrelerin seçimine değineceğiz.
Özet (Çeviri)
Transport Layer Security(TLS) and its predecessor Secure Socket Layer(SSL) are two important cryptographic, certificate based protocols that satisfy secure communication in a network channel. They are widely used in many areas such as online banking systems, online shopping, e-mailing, military systems or governmental systems. Being at the center of secure communication makes SSL and TLS become the target of attackers and an important field of study for researchers. So many vulnerabilities and attacks towards these protocols were explored from past to present. In this thesis, we will mention about the design of SSL and TLS, the cryptographic algorithms used in them, important and recent attacks on these protocols with their precautions. At the end, we will touch on the important points and the selection of parameters for their design that will give strong ideas for the future works to fix these vulnerabilities and improve the protocols.