Value assessment at the intersection of nature and industry the case of Çamaltı Saltern
Doğa ve endüstrinin kesişiminde değer tespiti Çamaltı Tuzlası örneği
- Tez No: 441945
- Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 558
Özet
Çamaltı Tuzlası, Türkiye'deki en önemli doğal kaynaklardan birisidir.İzmir'in kuzey sınırları içinde, Gediz nehri havzasında yer alır ve 73 kilometrekarelik geniş bir alanı kapsar. Geçmişi çok eskilere dayanan tuz üretimiyle bu tuzla, asırlar boyu farklı senaryoların tekrar tekrar üzerine yazıldığı bir palimpsest haline gelmiştir. MÖ 4. yüzyılda alanı çevreleyen beyaz tuzcul bataklıklardan adını alan Leukai antik kenti Makedonlar tarafından işletilmiş bir tuzlaya dönüşmüş, Bizans döneminde üretim sürerken“Halike”adıyla anılmış, Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli vergi kaynaklarından biri haline gelmiş ve onun 19. yüzyıldaki endüstrileşme çabalarında yabancı yatırımcılar tarafından şekillenmiş, erken Cumhuriyet Türkiyesi'nin işçi yaşam koşullarını iyileştirme ile bağımsızlık arasında kurduğu ilişkide örneklerden biri olmuş, endüstri topluluğu yaratmış, sonradan Ramsar alanı olarak tanımlanacak olan insan yapımı bir ekosistemin oluşumunu desteklemiş ve son olarak devletin özelleştirme politikalarından 2010 yılında payını alarak“mahalle”ve topluluk yapısını kaybetmiş olmasına rağmen hala yaratımına neden tuz üretimiyle var olmaya devam etmiştir. Tuz üretiminin gerçekleştirildiği bu bölge ve tuz üretimi özellikle göçmen kuşlar için oldukça önemlidir ve alanın simgesi haline gelen flamingolar da bunlardan biridir. Bu sebeple alan RAMSAR Alan'ı(1985),Kuş Cenneti, Önemli Doğal Sit Alanı, Doğal Yaşamı Koruma Alanı, 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı (1985), 2. Derece Doğal Sit Alanı (1985),1. Derecede Doğal Sit Alanı (1986), 3.Derecede Doğal Sit Alanı (1999) olarak korunmaya alınmıştır ancak bu özgün endüstriyel peyzaj alanının elamanları resmi olarak tescillenmemişlerdir ve bu yüzden de özelleştirme ve farkındalık eksikliğinin hızlandırdığı bir ihmal ve yıkım sürecindedirler. Tüm bu sebeplerden ötürü bu tez, alanın önemli bir endüstri mirası olarak korumaya olan ihtiyacını ortaya koymak amacıyla önem ve değerinin ortaya çıkarılmasını hedeflemektedir. Değer tespitinin gerçekleştirilebilmesi için tezin kapsamı geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerini kapsayan 1863-1960 yapılı çevrelerinin dökümantasyon, analiz ve değer tespit çalışması olarak belirlenmiştir. Çalışma yüzyıllardır tuzuyla insanoğlunu besleyen, flamingoların dansını da içeren biyolojik çeşitliliği ve raylarının müziğini birleştiren Çamaltı Tuzlası için bu kapsamda yapılan ilk çalışma olma özelliğini de taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Çamaltı Saltern is one the most important natural sources in Turkey. It is located in the north of İzmir, within the Gediz River Basin and occupies a vast landscape with its 73 km2 land. The saltern, with its long history in salt cultivation, has become a palimpsest on which different stories have been written over and over again through centuries. What was once a 4th century BC city named Leukai, after its whiteness, surrounded by shallow white salt marshlands turned into a Macedonian saltern, called as“Halike”in Byzantine era, became one of the most important tax sources of the Ottoman Empire and materialized in its industrialisation initiatives realized by the foreign investors at the end of the 19th century, turned into the showcase of independence in improving the living conditions of the workers during the early years of the nation state of Turkish Republic, created an industrial community, reinforced the formation of an important man-made ecosystem that was acknowledged as a Ramsar site, and eventually took its share in the privatization acts of the government in 2010 and lost its neighbourhood status; yet still continues to do what it was created for, the salt production. This salt production and its salt marshes are of high importance for the migrating birds, especially flamingos as a trademark and they are registered thereof. The site is protected as RAMSAR Area (1998), Special Bird Area, Important Natural Area, Wildlife protection Area, 1st Degree Archaeological Site of Leukai (1985), and 1st Degree Natural Site (1986); however, the saltern's elements of this unique industrial landscape are not registered, and therefore, in danger of neglect and demolition accelerated by the abandonment after privatization and the lack of awareness. The thesis, for this reason, aims to decipher the significance and the value of the saltern as an important industrial heritage to clarify its need for conservation. In order to achieve the value assessment, the scope of the thesis is defined with documentation, analysis and value assessment of the late Ottoman and early Republican developments covering the history line from 1863 to 1960. The study will be the first in its category for the Çamaltı Saltern, an industrial landscape that has been able to combine biological diversity including the dance of the flamingos and the music of the rails that has fed the mankind with its salt for hundreds of years.