Impact of demand uncertainty on facility layouts: distributed versus dynamic facility layouts
Tesis yerleşiminde talep belirsizliğinin etkisi: Dağıtık ve dinamik tesis yerleşimi
- Tez No: 442068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELİH ÇELİK, PROF. DR. HALDUN SÜRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giderek azalan ürün ömürleri ve tedarik süreleri, artan ürün çeşitliliği ve talep değişkenliği dikkate alındığında, ürün veya süreç temelli geleneksel tesis yerleşimi yöntemleri etkinliğini yitirmektedir. Bu çalışma, rassal (stokastik) bütünleşik tesis yerleşim probleminde talep belirsizliğinin yerleşim planı seçimindeki etkisini incelemektedir. Bütünleşik tesis yerleşim problemi, bir tesisteki üretim birimleri(nin kopyaları) arasındaki malzeme ve ürün akış miktarlarını belirlemekle birlikte bu üretim birimlerini tesis içinde yerleştirmeyi hedefler. Bu problemin talep belirsizliği içeren hali için toplam malzeme taşıma maliyeti dışında performans ölçüleri geliştirilmiştir. Literatürdeki bir sezgiselle çözülen problemlerin sonuçları kullanılarak sistem performansı çeşitli talep seviyelerine göre simule edilmiştir. Uzun dönemli problemin yeniden yerleştirme maliyetinin etkisini ölçmek amacıyla, alternatif yerleşim planlarının bir dönem için bulunan performans tahminleri dinamik programlama ile modellenmiştir. Bu yöntem için ön testler yapılmış ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to recent gradual decrease in product life cycles and lead times and increase in diversity and variability of demand, traditional methods based on product or process layouts are losing their effectiveness. This thesis investigates the effect of demand uncertainty on the choice of layout type in the stochastic integrated facility layout problems (IFLP), which aims to determine the material and product flows among (copies of) work centers and machines, in conjunction with their locations within the facility. Under demand uncertainty, we develop different performance measures, other than the cost of material handling system in these problems. We simulate the results of a promising heuristic in the IFLP literature in order to predict operational performance of system with varying demand levels. We then use the single-period performance estimates of alternative layout designs in a dynamic programming model to explore the effect of the relayout cost on the multi-period stochastic facility layout problems. Preliminary test are made for implementations of this procedure and results are given.