Low-energy alinite cement production by using soda waste sludge
Soda atık çamurundan düşük enerjili alinit çimentosu üretimi
- Tez No: 442096
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artan çevre bilinci ve sürdürülebilir kalkınma kavramı pek çok endüstri gibi çimento endüstrisini de etkilemektedir. 1970'lerde geliştirilen alinit çimentosu düşük enerjili ve inorganik alternatif bir bağlayıcı malzeme olma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada soda atık çamuru kullanılarak alinit çimentosu sentezi ve çimento özelliklerinin optimizasyonu üzerine çalışılmıştır. Soda atık çamuru farklı oranlarda kalker, kil ve demir cevheri ile karıştırılmıştır. Alinite çimentosu üretmek için bütün karışımlar 1050oC ve 1150oC yanma sıcaklığında pişirilmiştir. Yanma süresi olarak 1, 2 ve 4 saat uygulanmış olup elde edilen klinkerler kimyasal ve mineralojik analize tabi tutulmuş, böylece en uygun yanma sıcaklığı ve yanma süresi belirlenmiştir. Kimyasal analizler X-Işınları Floresans spektroskopisi yöntemi ve kimyasal yaş analizle, mineralojik analizler X-Işınları Difraktometri yöntemi ile yapılmıştır. Kimyasal ve mineralojik analiz sonuçlarına dayanarak uygun bulunan klinkerler seçilmiş ve öğütülüp alçı taşı ile karıştırmak için daha büyük miktarlarda üretilmiştir. Alçı taşı katkısı oranının basınç dayanımı ve kalorimetre sonuçlarına olan etkisi araştırılmış ve sonuçlar piyasada satılan bir portland çimentosuyla mukayese edilmiştir. Hidratasyon süresince ortaya çıkan ürünler toz X-Ray difraksiyonu yöntemiyle belirlenmiştir. Ayrıca, farklı yaşlardaki numunelerde bulunan kristal yapılar taramalı elektron mikroskobu ile görüntülenmiştir. Araştırmalar sonucunda soda atık çamurunun yeterli özelliğe sahip düşük enerjili ve düşük CO2 değerli alinit çimentosu üretiminde kullanılabileceği gösterilmiştir. Kuru karışımdaki kalkerin soda atık çamuruyla kısmi ikamesi sonucunda normal portland çimentosuyla kıyaslanabilir basınç dayanımı sonuçları elde edilmiştir. Alinit çimentosunun yüksek erken reaksiyon hızına bağlı olarak hızlı priz aldığı kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increased environmental awareness and the concept of sustainable development have impacts on cement industry as on many other fields. Alinite cement which was developed in the 1970s may be an alternative inorganic, low energy binding material. In this study, synthesis and optimization of the properties of alinite cement was carried out by using soda waste sludge as a raw material. Soda waste sludge was mixed with limestone, clay, and iron ore in different proportions. All mixes were burned at 1050oC or 1150oC to produce alinite cement clinker. 1, 2, and 4 hours of calcination times were applied and the clinkers were examined by chemical and mineralogical analysis. Optimal burning temperature and calcination time were determined. Chemical analyses were carried out by X-Ray Fluorescence spectroscopy and by wet chemical analysis. Mineralogical analyses were performed by X-Ray Diffraction (XRD) technique. Based on chemical and mineralogical analyses, suitable clinkers were selected and produced in larger quantities. They were ground and mixed with gypsum. Effects of gypsum content on compressive strength and calorimetry values were investigated and compared to a commercially available portland cement. Mineral phases present in the course of hydration were determined by powder XRD. Observation of crystal structures at different hydration ages was also carried out, by scanning electron microscopy (SEM). It was shown that soda waste sludge can be used to produce low-energy and low-CO2 alinite cement with sufficient properties. Compressive strengths comparable to ordinary portland cement can be achieved with partial replacement of limestone with soda waste sludge in the raw mix. Short setting time of alinite cement associated with fast initial rate of reaction was also noted.