Optimization of operation temperatures and durations during solar thermal water splitting towards greater energy efficiencies
Güneş enerjisi kullanılarak suyun bileşenlerine ayrıştırılmasında yüksek enerji verimliliğine yönelik proses sıcaklık ve sürelerinin optimizasyonu
- Tez No: 442297
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, DOÇ. DR. SERKAN KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Kimya Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Güneş enerjisi kullanılarak hidrojen üretimi, kimyasal bağlarda enerji depolanmasının çevreci, alternatif bir yoludur. Bu teknolojinin günümüzde yaygın bir biçimde kullanılmasını engelleyen en önemli problemler, buhar reformasyonu, kömürün gazlaştırılması ve suyun hidrolizi gibi geleneksel hidrojen üretim yöntemleri ile kıyaslandığında, bu teknolojinin düşük enerji verimliliği ve yüksek üretim maliyetlerine sahip olmasıdır. Güneş enerjisi kullanarak suyun bileşenlerine ayrıştırılması önemli bir alternatif yöntemdir. Bu yöntemde, termokimyasal çevrim birbirini takip eden iki aşamadan oluşur. İlk aşamada, yüksek sıcaklıklarda redoks maddesi güneş enerjisinin yardımıyla ayrışır. İkinci aşamada ise görece düşük sıcaklıklarda su buharının reaktörden geçirilmesi ile redoks maddesinin yükseltgenmesi gerçekleşir. Ancak, çalışma sıcaklıkları ve sürelerindeki değişimler reaktörün birçok performans kriterleri arasında kar-zarar ilişkisine neden olmaktadır. Bu sebeple, çalışma sıcaklıkları ve sürelerinin optimum değerlerini bulma sorunu, reaktörde yüksek enerji verimliliğini sağlamak açısından büyük öneme sahiptir. Bu tezde, problemin çözümü için birden fazla çözüm yaklaşımı sunulmuştur. Hem parametrik ve istatiksel analiz yöntemi hem de matematiksel optimizasyon metodu yerel optimum çalışma ve sıcaklık değerlerinin bulunması amacıyla benimsenmiştir. Özel reaktör şartları ve alternatif vakalar için farklı yerel optimum değerler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydrogen production by solar thermal water splitting is an eco-friendly way of storing solar energy in chemical bonds. The most important obstacles for the viability and the commercialization of this technology are lower energy efficiencies and higher production costs compared to conventional hydrogen production ways such as steam reforming, coal gasification, and electrolysis of water. Two-step thermochemical hydrogen production by using solar energy is an alternative method to conventional hydrogen production. In this method, the thermochemical cycle consists of two sequential steps: a high temperature step where the decomposition of the redox material is driven by solar energy and a relatively moderate temperature step where oxidation of the redox material is achieved by steam fed to the reactor. However, the changes in operation temperatures and process durations lead to trade-offs between performance criteria of the reactor. Therefore, the problem of evaluating optimum values for the operation temperatures and durations have extreme significance in terms of achieving high energy efficiencies in the reactor. In this thesis, more than one solution approach is presented for the solution of the problem. Both parametric statistical analysis approach and mathematical optimization methods are adopted to find local optima for operation temperatures and durations. Several local optimum values are presented for the studied specific reactor conditions and alternative cases.