İnsansız hava araçları için hareketli hedef takip sistemi
Moving target tracking for unmanned aerial vehicles
- Tez No: 442423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÜRŞAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte insansız hava araçları(İHA) hem sivil hem askeri anlamda birçok alanda kullanım kazanmıştır. İHA' ların helikopter uçak gibi birçok tipinin geliştirilmesi ile birlikte güvenlik, gözlem, takip amaçlı kullanımlar da artmıştır. Bu kullanım alanlarından biri olan takip; hem güvenlik amaçlı takip, hem de reklam vb. amaçlarla takip olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmada insansız hava aracı ile yerde bulunan hareketli bir hedefin takibi gerçekleştirilmiştir. Bu takip işlemi sırasında hedefin tespiti için optik akış yöntemi kullanılmış, optik akışla tespit edilen hedefin renk bilgileri çıkartılarak CAMSHIFT algoritması ile takibi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sistem hem laboratuvar ortamına hazırlanan test düzeneği ile hem de açık kaynak veri setleri denenmiş ve başarımı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles(UAV) gainded a wide usage area both military and civilian purposes with the advenced technology. UAVs' usage in security, surveillance and tracking areas increased with the development of UAV types like helicopters and aeroplanes. The tracking which is one of those usage areas is used both tracking for security and tracking for advertising like purposes. In this work, a moving ground target tracking has been accomplished. In the process of tracking, optical flow algorithm is used for the detection of moving target and CAMSIFT algorithm is used for the tracking of the target after color information extracted. The developped system has been tried with the in testing environment developped in the laboratuary and open source data sets and observed the succes rate.