Spinal kord injurisinde metilprednizolon, pirasetam ve kombine kullanımlarının tedavideki etkinliği
Effects of methylprednisolone, pirasetam and their combination on the treatment of spinal cord injury
- Tez No: 44250
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET : 1. Tek başına pirasetamın ratlarda spinal kord kompresyon injürisinin tedavisinde düşük bir oranda ( % 20 ) etkili olduğu saptanmıştır. 2. MPSS'nin de kullandığımız dozlarda tedavide % 30 oranında etkili olduğunu tespit ettik. Buradaki tedavi oranının düşük olmasının, ratlar için uygun doz-cevap eğrileri elde edilmemiş olması ve yeterli doz ve sürede kullanılmaması nedeniyle olduğu kanaatindeyiz. 3. MPSS + Pirasetam tedavi grubunda 7 günlük takip periodunda 10 ratın altısında SEP yanıtı elde edilmiştir. Tedavinin 3üncü gününde 4 ratta SEP yanıtı elde edilmişken 7nci günde ilaveten iki ratta daha SEP yanıtı elde edilmesi daha uzun süreli takipte daha iyi sonuçların elde edilebileceğini düşündürmektedir. TEM'de saptanan yüksek aksonal rejenerasyon ve myelinizasyon, bu düşüncemizi pekiştirmektedir. Yine bu grupta MPSS'nin uygun doz ve sürede kullanılamadığı kanımıza rağmen TEM incelemesinde normale yakın bulgularla birlikte yüksek aksonal rejenerasyon tespiti, Pirasetam + MPSS kombinasyonunu ASKİ'nin tedavisinde yeni bir umut olarak görmemize neden olmuştur. 4. Pirasetam ve MPSS gibi ASKİ fizyopatolojisindeki mekanizmalara farklı yönde etkisi olup birbiriyle çelişmeyen ( antagonist etkisi olmayan ) farklı farmakolojik ajanların kombinasyonunun, tedavide daha da etkili olabileceği kanısına varıldı. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF METHYLPREDNISOLONE, PIRASETAM and THEIR COMBINATION ON THE TREATMENT OF SPINAL CORD INJURY 1. We found that pirasetam treatment alone on spinal cord injury of rat is effective only a lower rate (20%) 2. Methylprednisolone in those we used is also effective at a rate of 30%. The reason for this low response to methylprednisolone treatment may be due to the lack of establishment of dose-response studies or short term usage of methylprednisolone. 3. Six of ten rats (60 % ) were responded to MPSS+Pirasetam treatment during 7 days treatment period as revealed by SEP recording. Our study suggested that long term treatment may be more effective for spinal cord compression injury since SEP response were obtained in four rats at 3rd day of treatment and than additional two rats had also SEP response at 7th day of treatment. This is also supported by higher axonal regeneration and myelinisation in TEM. The demonstration of higher axonal regeneration in TEM after MPSS+Pirasetam treatment support that this combination is more effective for possible future treatment of Acute Spinal Cord Injury. 4. Both pirasetam and MPSS although their physiopathological effects are different and no adverse effects to each other, are effective on the treatment of Acute Spinal Cord Injury.