Süper absorban polimer geliştirilmesi ve uygulamaları
Development and applications of super absorbent polymers
- Tez No: 442506
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Suyun etkin kullanımının bu denli önem kazandığı ve ileride daha da kazanacağı göz önüne alındığında; etkili sulama sistemine sahip, su kaybını önleyen ve içinde uygun tarımsal yöntemleri barındıran entegre bir sisteme ihtiyaç vardır. Bu amaçla super absorban polimerlerin (SAP) tarımsal uygulamalarda kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu malzemeler biyomühendislik, tıp, kozmetik ve tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Tarım uygulamalarında kullanılan süper absorban polimerlerin çoğu poliakrilat bazlı hidrojellerdir. Bu yapıların en büyük dezavantajı tuza karşı düşük direnç göstermeleridir. Bu çalışmada süper absorban hidrojeller akrilik asit, akrilamid, karboksimetilselüloz and grafenoksit ile sulu sistemde başlatıcı olarak amonyumpersülfat kullanılarak hazırlandı. Ardından saf suda ve tuzlu çözeltilerde hazırlanan jellerin şişme oranları değerlendirildi. Hidrojellerin morfolojisi SEM (taramalı elektron mikroskobu) ile karakterize edildi. Grafenoksit tuz direncini arttırmaya katkıda bulunurken, hidrojele sağlam bir yapı kazandıran karboksimetilselüloz por büyüklüğünü de sabit tutmada hidrojele katkı sağlar. Hidrojel bileşenleri kolayca bulunabilir ve ticari olarak da çok düşük fiyatlara temin edilebilmektedir. Bu nedenlerle de grafenoksit bazlı hidrojeller tarımsal uygulamalar için gelecek vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, we face the drought as a result of increasing level of global warming is an essential problem to be overcome in the name of humanity. Given the importance of water gains so much effective use; an effective irrigation system is needed that prevents water loss and proof agriculture. For this purpose, superabsorbent polymers (SAP) for use in agricultural applications is of great importance. These materials is used in many fields such as bioengineering, medicine, cosmetics and agricultural applications. Most of the superabsorbent polymers which are used in agricultural practice, were based on polyacrylate hydrogels. The main disadvantage of these structures is their low resistance to salt. In the present study, novel superabsorbent hydrogels were prepared successfully from acrylic acid, acrylamide, carboxymethylcellulose and graphenoxide in aqueous system by using ammoniumpersulphate as initiator. The structure and morphology of the hydrogels were characterized by scanning electron microscope. Graphenoxide contributed salt resistance whereas carboxymethylcellulose as a strong backbone in the hydrogel to support it for keeping its appearance contributed to the pore size. The components of the hydrogel can be found very easily and commercially available at very low price. The graphenoxide based novel hydrogels are therefore promising for the applications in the agricultural applications.