Çizelgeleme problemlerinde yapay bağışıklık sistemi yaklaşımı
Artificial immune system approach in scheduling problems
  1. Tez No: 442540
  2. Yazar: AYŞE NURAY CANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çizelgeleme, birbiri ile rekabet halindeki bir veya daha fazla hedefi optimize etmek amacı ile sınırlı kaynakların tahsis edilmesine yönelik bir karar verme sürecidir. Klasik çizelgeleme teorisinde problemler öncelikle matematiksel olarak modellendikten sonra optimum sonuç veren algoritmalar ile ya da sezgiseller yardımı ile çözülür. Bu çalışma kapsamında gerek üretim gerekse hizmet sektöründe birçok uygulama alanı olan bir dizi seri operasyonun birden fazla işlem biriminde yapılabildiği atölye tipi çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Yapay Bağışık Sistemi (YBS), canlılardaki bağışıklık sisteminin taklit edilmesi sonucu ortaya çıkmış ve karmaşık hesaplama problemlerini çözmek için geliştirilmiş sezgisel bir problem çözüm yaklaşımıdır. Çalışmada, YBS'nin dayandığı bağışıklık prensipleri detaylı şekilde incelendikten sonra, atölye tipi problemlerine uygulamak için YBS algoritması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scheduling is a decision making process that deals with allocation of limited resources with the aim to optimize one or more objectives in competition with each other. In classical scheduling theory problems are firstly modeled mathematically and then solved by the help of exact algorithms or heuristics. In this study, job shop scheduling problem which have many application areas in both production and service sectors is discussed. Artificial Immune System that occurs using biological immune system to solve complex computation problems is a heuristic problem solving approach. In the thesis, after studying the immune principles, that give way to AIS, AIS algorithm was coded to solve job shop scheduling problems. A large scale problems with the proposed approach is successfully resolved. The same problem is solved with genetic algorithm (GA) approach and then AIS approach was compared with GA approach. The results are enough good to state that Artifical Immune System may be used to solve industrial problems in confidence.