Çinko oksit (ZnO) ve titanyum dioksit (TiO2) nanotüplerin hava filtrasyonunda nanomalzeme olarak kullanılmasının araştırılması
Investigation of nano materials zinc oxide and titania used as a cleaner in the air filtration
- Tez No: 442556
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Koku molekülleri volatile organic compounds (VOC), uçucu organik moleküller olarak tanımlanır ve genellikle karbon, oksijen, hidrojen, azot ve kükürt gibi elementlerin bileşiklerinden oluşan karmaşık yapılı bileşiklerdir. Oksit esaslı nanotüpler özellikle bor ve gümüş gibi iyonlarla katkılandığında sahip oldukları fotokatalitik özellikler artırılabilmekte ve bu sayede uçucu organik bileşikler (VOC) ve PM parçacıklar olarak tanımlanan, genellikle karbon bileşiklerinden oluşan katı parçacıkların parçalanarak daha zararsız yapıtaşları olan H, N, O, C, S gibi atomlara ayrıştırılarak atmosfere salınımıyla bertaraf edilebilmesini sağlamaktadır. Salınan parçacıklarının filtrelenmesi amacıyla makro boyutlu malzemeye göre on kat daha fazla yüzey alanına sahip nanoyapılı çinko oksit ve titanium dioksit tüplerin kullanılmıştır. Sentezlenen nanoyapıların katı parçacıkları ve koku moleküllerini bertaraf etme özelliklerinin yükseltilmesi amacıyla bor ve gümüş atomlarıyla katkılandırılmıştır. Sentezlenen nanotüpler, karbon ve paslanmaz çelik filtreler üzerine elektrokinetik biriktirme yöntemiyle ile kaplanmıştır. Üretilen filtrelerin, filtreleme ve bertaraf etme özellikleri, Solidworks ve Ansys Fluent programları ile simule edilerek filtrelerin maruz kalacağı basınç, sürtünme, kayma gibi parametlerin sonuçları grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Odor molecules are defined as volatile organic compounds (VOC). They are complex molecular volatile compounds and which consist generally carbon, oxygen, hydrogen, nitrogen and sulfur. Especially photocatalytic oxide-based nanotubes have properties can be improved when doped with ions such as boron and silver. PM particles are defined as solid particles of complex carbon based compoundswhich could bebroken down further and decomposed into harmless atomic by photocatalytic reactionsand could be disposedto the atmosphere. Released by filtering of particles have ten times more surface area than macro-sized materials have been used in the nanostructured zinc oxide and titanium dioxide tubes. To increase the properties of the synthesized nanostructures to eliminate the solid particles and odor molecules have been doped with boron and silver atoms. The synthesized nanotubes were coated the electrokinetic deposition method on a carbon and stainless steel filters. Produced filters, filtration and disposal facilities, Ansys Fluent Solid Works programs with simulated by the filter will be exposed to such as pressure, friction, slipping results are presented in graphs of parameters.