H_∞ observer design for linear time-delay systems
Doğrusal zaman gecikmeli sistemler için H_∞ gözleyici tasarımı
- Tez No: 442563
- Danışmanlar: Prof. Dr. İBRAHİM BEKLAN KÜÇÜKDEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında durum değişkenlerinde zaman gecikmesi bulunanan genel bir sistem sınıfı için gözleyici tasarımı ele alınmıştır. Zaman gecikmesi içeren gözleyicinin uzay modeli elde edilmiştir. Çalışmanın literatüre katmış olduğu yenilik, tasarımda durum değişkenlerinin türevlerine de yer verilmiş olmasıdır. Gözleyici sisteminin kararlı olduğu Lyapunov yaklaşımı ile ispatlanmıştır. Problemin analizinde Doğrusal Matris Eşitsizlikleri (DME) yaklaşımı kullanılmıştır. Gözleyicinin tasarımında bilindik Luenberger yaklaşımı tercih edilmiş olup, farklı olarak bir yerine iki geri besleme hattı kullanılmıştır. Birinci geri-besleme hattı L1 kazanç matrisini; ikinci geri-besleme hattı ise L2 geri-besleme kazanç matrisini ve türev alıcı bloğu içermektedir. Diğer bir deyiş ile, öne sürülen yöntem, sadece gerçek durumlar ile kestirilmiş durumlar arasındaki hatayı değil; hata işaretinin değişimini de dikkate almaktadır. Sadece hata işareti yerine, hata işaretinin değişimini de dikkate alan gözleyicilerin Luenberger tipi gözleyicilere göre daha üstün olduğu iddia edilmektedir. Tez çalışmasının sonunda, ele alınan bazı sayısal örnekler vasıtası ile öne sürülen yöntemin geçerliliği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The paper present the design of an observer for a general class of systems with delays in states (retarded systems). A state space model of observer with delays is proposed. The novelty of the study is to include the state derivatives in the design. The stability of the observer is proved by Lyapunov approach. Linear Matrix Inequality (LMI) approach is used in the analysis of the problem. To design observer we use simple Luenberger approach, but we introduced here two feedback lines instead of one. The first feedback line contains a proportional gain matrix(L1) and second feedback line has a gain matrix (L2) (given) followed by a differentiator block. So here we are considering not only the difference between real states and estimator states or error signals but also the rate of change of error signals. It is claimed that taking into consideration both error and rate of change of error data would make the observer more reliable than a simple Luenberger type. Finally, at the end of the thesis some numerical examples are studied in order to demonstrate the validity of the approach.