Azot sıvılaştırma prosesinin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of nitrogen liquefaction process
- Tez No: 442688
- Danışmanlar: PROF. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında gerçek bir azot sıvılaştırma ünitesi incelenmiştir. İncelenen azot sıvılaştırma ünitesi hava ayrıştırma ünitesine entegre bir sistemdir. Hava ayrıştırmada elde edilen azot gazı sıvılaştırma ünitesinin kaynağını oluşturmaktadır. İncelenen azot sıvılaştırma ünitesinin enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Yapılan nümerik hesaplamalarda ve grafik çizimlerinde EES (Equation Engineering Solver) programı kullanılmıştır. Yapılan bu termodinamik hesaplamalar sonucunda sistemin ekserji verimi % 36, COPgerçek ve COPtersinir değerlerininde sırasıyla 0.2801 ve 0.77 olduğu hesaplanmıştır. Bununla birlikte azot sıvılaştırma ünitesinde bulunan eşanjör bloğu, HE-71, HE-72 ve HE-73' den oluşmaktadır. Yapılan hesaplamalar sonucunda her bir eşanjör için ekserji verimi bulunmuştur. HE-71, HE-72 ve HE-73 eşanjörleri için sırasıyla 0.55, 0.81 ve 0.89 ekserji verimi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; a real nitrogen liquefaction unit has been examined. This nitrogen liquefaction unit is integrated to an air separation unit. Nitrogen provided by air separation creates the source of liquefaction unit. Energy and exergy analysis of the studied nitrogen liquefaction unit has been done. In numerical calculations and graphics EES (Equation Engineering Solver) software has been used. In results of thermodynamic calculations; exergy efficiency %36, COPactual 0.2801 and COPreversible 0.77 has been calculated. Furthermore, heat-exchanger block in nitrogen liquefaction unit is formed from HE-71, HE-72, HE-73. For each heat exchanger; exergy efficiency has been calculated. Exergy efficiency values are 0.55, 0.81 and 0.89 respectively.