Yarı-katı fermantasyon tekniği kullanılarak etlik civciv ve piliçlerde büyüme performansı üzerine etkili yem katkı maddesi üretimi üzerine bir araştırma
A study on producing a feed additive by using a semi-solid state fermentation technique to be affective broiler growth performance
  1. Tez No: 442746
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL YEĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULHATTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, yarı-katı faz fermantasyon tekniği kullanılarak doğal (mikroorganizma kültürü kullanılmadan) ve maya (Saccharomyces cerevisiae) fermentasyonu ile tahıl unu, domates posası, narenciye posası ve biberiye (Rosmarinus officinalis L.)'den oluşan organik madde karışımından iki farklı katkı maddesi üretimi amaçlanmıştır. Elde edilen her iki katkı ürünleri rasyona %0.5 ve %1 oranında karıştırılarak, kontrol rasyonu dahil toplam 5 adet deneme rasyonu oluşturulmuştur. Her bir rasyon grubu için 3 yer bölmesi ayrılmış ve her yer bölmesine günlük yaşta 21 adet etlik civciv (Ross 308 PM hibrit civcivleri) konulmuştur. Deneme 42 gün sürmüş, ve bu süre boyunca her bir grubun toplam günlük yem tüketimleri (YT) ve haftalık bireysel canlı ağırlıkları (CA) kayıt edilmiştir. Her bir deneme grubu için ayrıca haftalık canlı ağırlık kazançları (CAK) ve yemden yararlanma değerleri (YYD) hesaplanmıştır. Denemenin 21. ve 42. günlerinde karkas ağırlıkları, karkas randımanları, sindirim sistemi ağırlık ve uzunlukları, ileum içeriği pH ve viskoziteleri ölçülmüştür. Deneme sonunda kesilen hayvanların etlerinde tat ve lezzet gibi duyusal analizler yürütülmüştür. Bulgular göstermektedir ki; deneme rasyonlarının hiç biri hayvanların YT'ini istatistiki olarak etkilememiştir. Ancak, doğal fermantasyon (DF) ürününü %1.0 oranında içeren rasyon ile beslenen hayvanlar rakamsal olarak yemi daha fazla tüketmişlerdir. Diğer taraftan, %0.5 ve %1.0 DF ürünü içeren rasyon ile beslenen hayvanların CA ve CAK'ları önemli şekilde yükselmiştir. DF ürününden %0.5 ve %1.0 oranında içeren rasyonlar ve MF ürününden %1.0 oranında içeren rasyonlar ile beslenen hayvanların YYD'leri önemli şekilde iyileşmiştir. DF ürününü %1.0 oranında içeren rasyonlarla beslenen piliçlerin karkas randımanları diğer piliçlere göre önemli ölçüde düşmüştür. Kontrol rasyonu ile karşılaştırıldığında, sindirim sisteminin ağırlığı, kalp ve karaciğer ağırlığı ile sindirim sistemi uzunluğu (özellikle ince bağırsak) %0.5 DF içeren rasyon ile beslenen hayvanlarda azalmıştır. Deneme rasyonları ile beslenen piliç etlerinin tat ve lezzet analizinde % 0.5 DF ve %1.0 MF ürünü içeren rasyon ile beslenen piliçlerin etleri en yüksek puanı almış, ve kabul edilebilirlik dereceleri de yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, rasyonda %0.5 ve %1.0 oranında DF ürünü kullanımı ile CA, CAK ve YYD'nin yükseldiği ve %1.0 oranında MF ürünü kullanımı ile sadece YYD'nin iyileşmesinden dolayı, etlik civciv ve piliç rasyonları için önerilmektedir. Ancak %1.0 oranında DF ürünü içeren rasyon ile besleme karkas randımanını düşürdüğü için tavsiye edilmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to production of two different additives from the mixture of organic matter consisting of grain flour, tomato pomace and rosemary (Rosmarinus officinalis L.) with yeast inoculant (Saccharomyces cerevisiae) fermentation and naturally (without using microorganism) by means of using semi-solid phase fermentation technique. Both two additives obtained was mixed at the rations of 0.5% and 1%, so total 5 trial rations including control diet were formed. 3 ground partitions were allocated for each ration group and 21 broiler chicks (Ross 308 PM hybrid chicks) at daily age were put in each ground partition. The experiment continued 42 days and in the course of this duration, total feed consumption (FC) and weekly individual body weights (BW) were recorded for each group. Besides, body weight gains (BWG) and feed conversion ratio (FCR) were calculated for each experiment group. In 21th and 42th days of the experiment, carcass weights, carcass yields, weight and lengths of digestive system, ileum content, pH and viscosities were measured. Sensory analyses such as taste and flavour, etc. were conducted on the meats of slaughtered animals. Findings show that no experiment diet has affected FC of animals statistically. However, the animals fed with the diet that contain 1.0% natural fermentation (NF) product consumed more feed numerically. On the other hand, BW and BWG of the animals fed with the diet which contains 0.5% and 1.0% NF product raised substantially. FCRs of the animals fed with the diets that contain 1.0% YF product and the diets containing 0.5% and 1.0% NF product improved remarkably. Carcass yields of the chicks fed with the rations containing 1.0% DF product lowered significantly compared to other chicks. By comparison with control diet, weight of digestive system, weight of heart and liver and length of digestive system (especially small intestine) decreased in the animals fed with the diet containing 0.05% NF. In the analysis of taste and flavour of the meats of chicken fed with experiment diets, meats of the chicks fed with the diet containing 0.5% NF and 1.0% YF took the highest score and their acceptability degrees were found high as well. Finally, with use of NF product having the diet of 0.5% and 1.0%; BW, BWG and FCR soared, use of YF product in the diet of 1.0% is offered only for broiler chick and chick diets as only FCR has improved. But as it lowers carcass yield, feeding with the diet containing 1.0% NF is not recommended.