Dikdörtgen ve dairesel yama antenler üzerinde reel empedans uyumlandırma tekniklerinin nümerik ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
Numerical and experimental analysis on real impedance matching techniques for rectangular and circular shaped patch antennas
  1. Tez No: 442837
  2. Yazar: ÖMER KASAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bir antende empedans uyumu, antene maksimum güç aktarılabilmesi için oldukça önemlidir. Empedans uyumu; anten empedansının, anteni besleyen iletim hattının karakteristik empedansına kompleks eşlenik ile maksimumdur. Aksi takdirde anten üzerinde aktarılan güç azalacaktır, bir başka deyişle yansıma meydana gelecektir. Bu çalışmada; 2,45 GHz için dikdörtgen ve dairesel şekilli düzlemsel mikroşerit yama antenler tasarlanmıştır. Bu antenler üzerindeki empedans uyumsuzluğu; reel empedans uyumlandırma teknikleri ile giderilmeye çalışılmıştır. Söz konusu teknikler; çeyrek dalga empedans uyumlandırma, Chebyshev polinomları ile empedans uyumlandırma, doğrusal konik hat empedans uyumlandırma ve girintili hat empedans uyumlandırma teknikledir. Dairesel ve dikdörtgen şekilli yama antenler üzerinde bu empedans uyumlandırma teknikleri uygulanmıştır. 3D mikrodalga anten programı olan CST MWS ile simülasyonu yapılmıştır. Anten basımı yapılmış ve deneysel ölçümü vektör network analizörü ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak tüm uyumlandırma teknikleri ile empedans uyumlandırma elde edilmiştir. Empedans uyumlandırma tekniklerinde elde edilen sonuçlar; bant genişliği, geri dönüş kaybı, duran dalga oranı ve anten empedansı parametreleri ile uyumlandırma performansları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmadaki antenlerden elde edilen değerlendirme sonuçları; empedans uyumu teorisini genel hatları ile inceleyen BODE-FANO kriterleri ile uyuşmaktadır
Özet (Çeviri)
Impedance matching has vital importance for antennas to work. In antennas; the equality between antenna input impedance and feeding line impedance, provides maximum power transferring. Otherwise power transfer became decrease. Therefore reflection occurs. Then some deterioration happens in communication media (or devices). In this work; have been designed rectangular and circular shaped planar micro strip patch antennas in 2,45 GHz. The impedance mismatching on those antennas studied for eliminating with real impedance matching techniques. These techniques are quarter wave, Chebyshev polynomials, linear tapered line and inset feeding matching techniques. Each techniques, applied on rectangular and circular patch antennas in analytically. Designed antennas have been simulated in CST MWS which is a 3D microwave and antenna simulation program. Afterwards printed and measured on network analyzer. Eventually impedance matchings have been achieved for all techniques. All simulation and measurement results were evaluated and their matching performance were compared according to band width, return loss, standing wave ratio and antenna impedance. In this study; all results about antennas and impedance matching techniques; conform to BODE-FANO criteria which reviewed by impedance matching theory.