Uluslararası entegrasyonlar ve Türkiye'nin ekonomi ve güvenlik sorunlarına çözüm arayışları
International integration and Turkey the search for soluti̇ons to the problems of economi̇cs and securi̇ty
  1. Tez No: 443086
  2. Yazar: MEHMET DEVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Soğuk Savaş dönemindeki durağanlığın yerini dinamik bir yapıya bıraktığı görülmektedir. Küreselleşmenin de etkisiyle yaşanan bu dönüşüm yeni fırsatların yanında, yeni tehditlere ve risklere de yol açmıştır. Devletler ulusal ekonomik güvenlikleri için ortak çıkarları doğrultusunda içinde bulunabilecekleri entegrasyonlararamaya başlamışlardır. Ekonomik entegrasyonlaraBM Sistemi içinde yer alanlar; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası (IBRD), Dünya Ticaret Örgütü (WTO), BM Sistemi dışında kalanlar; bölgesel nitelikli bir kuruluşsa, AB, NAFTA, EFTA, ŞİÖ, belirli bir ekonomik güçteyse (OECD), belirli bir dine mensupsa İslam İşbirliği Örgütü (İİÖ), belirli bir ürünü üretip-ihraç ediyorsa (OPEC), bir ırktan geliyorsa Arap Birliği (AB)örnek olarak verilebilir. Entegrasyonları güvenlik boyutundan değerlendirdiğimizde ise; bilindiği gibi, İnsanlar bireysel ya da toplumsal güvenlik ihtiyaçlarını tek başlarına karşılamamakta, iktisadi ve sosyal gelişimlerinisürdürememektedirler. Günümüzde de devletler kendi güvenliklerini sağlamak için çeşitli organizasyonlar kurmuşlar ve bunlara belirli alanlarda yetki devrini gerçekleştirmişlerdir. Soğuk Savaş sonrası dönemin ilk günlerinden itibaren dikkat çeken NATO, Varşova Paktı, AGIT, BAB, BM gibi güvenlik arayışları ve alternatif yaklaşımlar, günümüzde kullanılangüvenlik kavramı vegüvenlik entegrasyonusöyleminin önemli bir kısmını oluşturmuştur. Uluslararası güvenlik sorunlarıküreselleşmenin etkisiyle değişim ve dönüşüme uğramıştır. Artık sadece askeri alandaki güvenlik tehditlerinden değil, çevre, gıda, enerji, iletişim alanlarında da güvenlik tehditlerinden söz edildiği görülmektedir. Türkiye için güvenliğin önemi, bulunduğu stratejik konum ve sınır komşuları değerlendirildiğinde daha iyi ortaya çıkmaktadır. Özellikle doğu ve güneydoğu sınırlarında terör sorunuyla çok ciddi şekilde mücadele etmek durumunda kalan Türkiye, bunun yanında ekonomik krizler, uyuşturucu, insan ve diğer kaçakçılık faaliyetleri ile de mücadele etmek durumundadır.
Özet (Çeviri)
The disintegration of the Soviet Union during the Cold War has left the place of stability in a dynamic structure. Faced with the impact of globalization on the transformation of new opportunities, but also leads to new threats and risks. States can no ekeonomik and integration in line with the common interests of national security have begun to look for. Located within the UN System for economic integration; ILO, IMF, IBRD, WTO, and outside the UN system; regional qualified the EU, NAFTA, EFTA, SCO, a certain economic strength if (OECD), a specific religion mensups the Organization of Islamic Cooperation (ISPA), if a particular product is kind-export (OPEC), comes from a race Arab Union (EU ) for example. When we consider the security aspects of the integration; As is known, people meet social security needs of the individual or the economic and social development can not continue alone. Today the states have established various organizations to provide their own security and have them perform devolution in certain areas. NATO's attention from the first days of the end of the Cold War, the Warsaw Pact, the OSCE, WEU, sought safety and alternative approaches, such as the UN today is an important part of using the concept of security and security integration discourse. International security issues under the influence of globalization has undergone many changes and transformations. Now, not only military security threats in the field of environment, food, energy, security threats seem to be mentioned in the communication field. The importance of security for Turkey, arises when there is a better strategic position and the neighboring countries were evaluated. Particularly in the case very seriously to fight the terrorist problem in eastern and southeastern Turkey near the border that the ekonomic crisis, remaining drug is bound to combat trafficking in human beings and other activities.