Türk gençlik edebiyatındaki kadın karakter çerçevelerinin incelenmesi
An analysis of female characters in the Turkish young adult literature
  1. Tez No: 443307
  2. Yazar: ŞUHEDA ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk gençlik edebiyatı yapıtlarındaki kadın karakterleri inceleyerek özelliklerini ortaya koymak, böylece yapıtlarda kurgulanan kadın imgesini belirlemektir. Bu genel amaca ulaşmak için Türk gençlik edebiyatı kitaplarında yer alan kadın karakterlerin, genel özelliklerine, duygu ve düşüncelerini oluşturan özelliklere, toplumsal yaşamdaki yerlerine, ekonomik ve sosyal durumlarına ilişkin veriler 2010 yılında Türkiye'de en çok satılan ve çeviri olmayan 35 gençlik kitabından toplanmıştır. Toplanan veriler içerik çözümlemesinin tekniği olan kategorisel çözümleme kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, gençlik kitaplarındaki kadın karakter imgesi, genç ve orta yaştaki kadın karakter olarak ikiye ayrılır: Genç kadın karakter, liseye devam eden; bekâr; sevgilisi olan; güzel: zayıf, uzun boylu, mavi/yeşil gözlü, kumral saçlı; geleceğe yönelik planı, üniversiteye gidip bir meslek sahibi olmak ve evlenmek olan; annesiyle iyi anlaşan; yüksek gelir grubundan, kendine ait bir odası olan; başarılı; zorluklar karşısında yılmadan çalışıp, amacına doğru ilerleyen; kendini tanımaya çalışan; sevgilisiyle anlaşmazlıklar yaşayan; kimi zaman bunalıma giren, gerektiğinde uzman yardımı alan; kitap okuyan, spor yapan; üniversiteye gitmek istediği için bir kursa devam eden karakterdir. Orta yaştaki kadın karakter, evli ve çocuklu; bir işte çalışan; kocasıyla bazı sorunlar yaşayan, sorunları çözemediğinde boşanan; boşandıktan sonra çocuklarıyla beraber yaşayan; yemek yapmak, evin temizliği gibi evdeki bütün işlerden sorumlu; ideal bir anne olmaya çalışan; kitap okuyan; dikiş dikmeyi bilen, güzel yemek yapan; güzel ve şık; çalışkan ve güçlü; yüksek gelir grubundaki karakterdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the characteristics of female characters in the Turkish young adult literature through the analysis of these characters, and to reveal the image of women in young adult books. To this end, the data related to female characters' general characteristics, thoughts and emotions, social positions, and socioeconomic status were collected through the analysis of young adult books. Because it was impossible to analyze all of the Turkish young adult books, the 35 young adult books, written in Turkish and best-selling in 2010, were selected as the sample of this research. The books were analyzed through categorical analysis which is a technique of content analysis. As a consequence, the research revealed that the image of female characters in young adult books is composed of young and middle-aged women. The young female character is a high school student; she is single; she is in a relationship; she is beautiful, thin, and tall; she has blue/ green eyes and brown hair; she plans to complete a university degree, to get a job and to marry; she gets along with her mother; she is from a high-income family and has her own room; she is successful; she stands up to any challenges and makes an effort to reach her targets; she tries to know herself; she has problems with her boyfriend; she falls into depression from time to time and consults a professional when necessary; she reads and does sport; and she attends a university preparation course. The middle-aged female character is married and has children; she has a job; she has some problems with her husband and gets divorced when she cannot deal with these problems; she lives with her children after the divorce; she is responsible for all housework like cooking, house cleaning and shopping; she tries to be an ideal mother for her children; she knows how to sew and she cooks well; she is beautiful, smart, hardworking and powerful; and she has a high income.