ئةدةبياتى ئةنفال لة طؤظارة كورديةكانى ناوضةي طةرمياندا 1992- 2012
Germiyan bölgesinin gazetecilik edebiyatında enfal
- Tez No: 443614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFIK DR SULAIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu araştırma (garmyan topraklarının kürt dergilerde Enfal edebiyatı) denir.Bu analiz ve tanımlayıcı araştırma ekleyen, giriş, dört bölüm ve sonuç oluşmaktadır, buna geçen yirmi yılın, demeki (1992-2012) arasında, 9 dergiler ve 57 numara dergiler örnektır. bu girişteki, kürt gazetecilik süreci, gazetecilik tarihi, Germyanın bölgesinin gazetecilik tarihi, gazetecilik durumu ve gazetecilik mesleği ayaklanmasından sonrası açıklanır. Birinci bölümde araştırmanın temel olarak, bir açıklama var Germyan bölgesının tarihi ve dığer güzel yanleri hakında. Aynı bölümünde enfal ve soykırım genellikle açıklanır, sonrası kürt enfalı, enfal formları, fazları, tarihi, soykırım zamanı, ekonomik ve sosyal sonuçu cinayet sonrasından bahsedilir. Enfal kelimesi ile nasıl yapılır kürtlarla bahsedilir, başka bir mihverde genosit hakkında bahsediyoruz, sonar genosit ve enfal arasındaki bağlantı açıklıyoruz. Ikinci bölümünde Enfal için yazılmış olan şiirleri Germyan dergilerde bahsediyoruz, sonra şiirlerin kavram, dili, ve görüntüsü örnekle açıklıyoruz, Şiirleri yeni fazlarda ve modern edebiyatla yazılmışlar, oyüzden şiirler yenilenmesi hakkında bahsediyoruz. Ücüncü bölümünde nesir ve nesir formların hakkında açıklanır. Sonar hikaye, kısa hikaye, sanat hikayesinin anlamı, hikaye gazetecilik sürecide ve Germyanin dergilerde hikaye örneklerile bahsedilir. Dördüncü bölümünde edebi ve gazetecilik formların hakkında bahsettim ve bütün gazeteciliğin esas senatları gostereyim, mihverlerde gazetecilik senatının temellerı açıklarim, aynı bölümünde iki türlü liste ve İstatistiklere yaptırdım bu araştırmanın hakkında, birinci liste edebi konular, senir ve gazetecilik senatı oluşur, konuların türü ve dergilerin numaraları belirlemek, ikinci liste genosit ve enfal konuların adısı hakkındadır, sonar yazarlar, dergilerın numaralar ve konuların kağıtları belirtilir. Araştırmamde bence enfal insanlığa karşı ve kürt millete amaçlı cinayetdır, bu geçmiş yüzyılda 1988 yılında sekiz çağla birer birer Ba'ath rejim ve Sadam kürtlara karışı arap Irak güneyindeki yapıldılar, buyüzden binlerce insanlar öldürülmüş. Bu katliam ve toplu cinayet yazarların ve gazetecıların vicdanı tahrık edildi ve Germyanın dergileri ile birkaç görüşme, masal, hikaye ve trajedi enfal hakkında balgesel yapıldılar ve edebiyat formunde gosterdılar, oyüzden Germyanın gazetecılar ve dergiler görevlerini gerçekleştirebilirdir enfal sesini ulaşmaya için ve enfal olayları canlı kalmaya için. Son olarak bu araştırma Türkçe , Arapça ve İngilizce dillerde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, entitled“Anfal Literature in the Kurdish Journals in Garmian Province”, is an analytic and descriptive research which consists of an introduction, four Chapters, and conclusion. Nine Journals and fifty-seven Journal Issues have been selected as research samples from the last twenty years (1992-2012). Chapter One tackles the literature and history of journalism in Garmian Province, including the status of journalism and the profession of journalism after the 1991 apprising. It also touches upon the research background and literature review regarding the historical and geographical dimensions of Garmian Province, shedding special light on the aftermath and the bright side of this area. The chapter also discusses Anfal and The Genocide against Kurds; with special focus on the process and the successive Anfal campaigns, their dates as well as their social and economic tragic consequences on the victims. The roots and terminology of the word 'Anfal' has been analysed, especially the way that wrongly legalized the process and applied it on Kurdish people. Finally, we have discussed Genocide and clarified the differences between Anfal and genocide. Chapter Two analyses the bulk of poetry that has been written on Anfal and published in the Garmian journals, shedding light on the content of the poems which all have been written in a modern and contemporary literary milieu; therefore, we have focused on the novelty of the poems. Chapter Three illustrates prose and its genre including short stories and their themes and contexts that can be found in the journalism and the journals in Garmian Province. Also, the artistic fundamentals and notable quotes have been discussed. Chapter Four is devoted to the literary and journalistic genres, displaying all the necessary artistic tools of journalism such as analyzing the roots of journalism; creating two types of lists and statistics for the research undertaken: the first list comprises literary an artistic pieces, including prose and journalistic works. While the second list is about indicating the titles of the topics written on Genocide and Anfal; citing them in an annotated bibliography of authors, titles and pages. In my research, I have come to the conclusion that Anfal is a heinous crime committed intentionally against humanity, particularly against the Kurds during the 1980s, and Anfal was committed in eight subsequent campaigns by the Ba'ath Regime during Saddam's rule against the people of southern Kurdistan living in the Arabic Iraqi part; the crimes include mass killings, burying thousands of Kurds alive. This genocide and extermination has been brought to light and provoked and inspire great writers; artists and journalists in Garmian Province to hold seminars and meetings on such tragic stories and untold crimes of the most brutal crime of Anafal against Kurds; hoping that all these would be documented and presented through literature. Thus, both the journalists and the journals from Garmian have all fulfilled their duties and accomplished a lot in conveying the message of Anfal and its victims to the world so that this voice will always be heard and remembered through ages. The thesis closes with a conclusion and a bibliography. The Abstract of the thesis is written Arabic, English, and Turkey.