Türk gül yağı, konkreti ve absolüsünün üretimi ve özellikleri
- Tez No: 44365
- Danışmanlar: PROF.DR. K. HÜSNÜ CAN BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Gül yağı ve konkreti Türkiye'nin önemli ve ekonomik değeri yüksek olan ürünleridir.Konkret'ten elde edilen absolü ise doğal parfüm hammaddelerinin başında gelmektedir. Ancak absolü yurdumuzda üretilmemektedir. Bu araştırmada 1991 yılından bugüne 9 farklı gül yağının analiz sonuçlan yanında,7 ayrı gül konkretinden çeşitli metodlarla absolü elde etme denemelerinin sonuçlan yer almaktadır.Absolü elde etme yöntemleri açıklanmış.verimler hesaplanmış.ürünlerin GC ve GC/MS analiz sonuçlan verilmiştir. Aynca taze materyal ve konkretten gerçek kokuyu veren bileşenlerin eldesi amacıyla headspace çalışmalan yapılmış,elde edilen ürünlerin GC ve GC/MS analizleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Rose oil and rose concrete are important products of economic value for Turkey. Rose absolute produced from rose concrete is an important perfumery ingredient. However, this product is not produced in Turkey. This study covers the results of processing and analysis of nine different rose oils and seven different rose concretes. Rose absolute production techniques have been investigated. Results concerning yield and GC, GC/MS analysis are given. The results of headspace studies carried out on fresh roses and rose concrete are also presented.