Diz osteoartritli kadın hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin etkinliği: Randomize çift kör plasebo kontrollu çalışma
Efficacy of pulsed electromagnetic field in the treatment of women with knee osteoarthritis: A randomized double-blind placebo-controlled studies
  1. Tez No: 443665
  2. Yazar: SEYED EHSAN HASHEMI GHAREHBAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diz Osteoartritli Kadın Hastalarda Pulse Elektromanyetik Alan Tedavisinin Etkinliği: Randomize Çift Kör Plasebo Kontrollu Çalışma, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2016. Giriş ve Amaç: Diz osteoartriti (OA) yaşlılarda sık olan ve belirgin ağrı, fonksiyonel kısıtlanma, dizabiliteye neden olan bir eklem hastalığıdır. OA günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma yaparak önemli düzeyde disabiliteye neden olmaktadır. OA tedavisinde kullanılan konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri semptomları kontrol etmede sıklıkla yetersiz kalmaktadır. Pulse elektromanyetik alan tedavisi (PEMA), son yıllarda diz OA'li hastalarda kullanımı artan kolay uygulanabilir, güvenli ve nispeten yeni bir fizik tedavi modalitesidir. Literatürde PEMA tedavisinin etkinliğine dair yayınlar çelişkilidir. Bu nedenle çalışmamızda, diz OA'li kadınlarda konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak uygulanan PEMA tedavisinin ağrı ve fonksiyonel kısıtlanmayı azaltmada tek başına konvansiyonel fizik tedaviye üstün olup olmadığını ortaya koymak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma ileriye dönük olarak randomize, plasebo kontrollü ve çift kör olarak tasarlandı. Ankara Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı kliniğine Mart 2014-Temmuz 2015 tarihleri arasında dizlerinde ağrı yakınması ile başvuran ve primer diz OA tanısı konulan 70 hasta çalışmaya dahil edildi. Denekler randomize olarak PEMA ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki gruba da 3 hafta süreyle toplam 15 seans konvansiyonel fizik tedavi uygulandı. Ek olarak PEMA grubuna 30 dakika pulse elektromanyetik alan uygulaması, kontrol grubuna ise 30 dakika plasebo (sham) PEMA uygulandı. Hastaların değerlendirmeleri tedavi öncesi ve sonrasında (3. ve 7. haftalarda) Vizüel Analog Skala (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) ve hekim global değerlendirme ölçeği ile yapıldı. Bulgular: Toplam 66 hasta çalışmayı tamamladı (PEMA grubunda 34, kontrol grubunda 32). Çalışma başlangıcında, hastaların demografik ve klinik özellikler açısından iki grup birbirine benzerdi. Her iki grupta da VAS, WOMAC Ağrı, Fonksiyon ve Toplam Skorunda tedavi sonrası 3. haftada başlangıca göre önemli oranda düzelme izlendi (p0,05). Tedavi sonrası 7.
Özet (Çeviri)
Efficacy of Pulsed Electromagnetic Field in the Treatment of Women with Knee Osteoarthritis: A randomized double-blind placebo-controlled studies, Thesis, Ankara, 2016. Introduction and aim: Knee osteoarthritis is a common joint disease in the elderly causing substantial pain, functional limitation and disability. Conventional physical therapy modalities used in thetreatment of OA frequently fail to control symptoms adequately. Pulsed electromagnetic field therapy (PEMF) is an easy-to-use, safe and relatively novel physical therapy modality with an increasing use in knee OA lately. There is conflicting evidence in the literature about the efficacy of PEMF treatment. Therefore, in our study we aimed to demonstrate whether combination of PEMF treatment with conventional physical therapy would improve pain and functional limitation more than the conventional physical therapy in women with knee OA. Materials and methods: This study has a prospective, randomized, placebo-controlled and double-blind design. 70 volunteer patients who applied to the Department of Physical Medicine and Rehabilitation at the Medical Faculty of Ankara University between March 2014 and July 2015 with complaints of knee pain and diagnosed with primary knee osteoarthritis were included in the study. Subjects were randomized into two groups: namely PEMF and control groups. Both groups received 15 sessions of conventional physical therapy over a period of 3 weeks. Additionally PEMF group received PEMF treatment for 30 min, while control group received sham PEMF. We evaluated the patients by means of Visual Analogue Scale (VAS), The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) Turkish version and physician's global assessment scale before and after treatment (at 3. Week and 7. Week). Results: In total 66 patients completed the study (34 in the PEMF group and 32 in the control group) the two groups were similar with respect to demographic and clinical characteristics of patients at the beginning of study. In both groups, we observed significant improvements in VAS, WOMAC pain, function and total score after 3 weeks when compared to the baseline. However, the WOMAC stiffness score improved only in the PEMF group (p0,05).