Şaşılık cerrahisinin koroid kalınlığı üzerine etkisi
The effect of strabismus surgery on choroidal thickness
- Tez No: 443806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA NİYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Horizontal ve vertikal şaşılık cerrahi prosedürlerinin koroid kalınlığı üzerine etkilerini belirlemek. Gereç ve yöntem: Çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda şaşılık ameliyatı yapılan 37 hastanın 56 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastalar, tek horizontal kas (medial rektus veya lateral rektus) cerrahisi yapılanlar (grup 1), tek vertikal kas (alt oblik) cerrahisiyapılanlar (grup 2), çift horizontal kas (medial rektus ve lateral rektus) cerrahisi yapılanlar (grup 3), ve tek horizontal ve tek vertikal kas (medial rektus ve alt oblik, lateral rektus ve alt oblik) cerrahisi yapılanlar (grup 4) olarak dört alt gruba ayrıldı. Bunun dışında tek kas cerrahisi yapılan hastalar (grup A), çift kas cerrahisi yapılan hastalar (grup B) olarak iki üst grup oluşturuldu. Çalışmaya katılan hastaların preoperatif ve postoperatif birinci gün, ikinci hafta, birinci ay ve üçüncü ayda EDI(Enhanced depth imaging)-OKT (Optik koherens tomografi) ile koroid kalınlığı ölçümleri alındı. Cirrus OKT ile koroid kalınlığı fovea nazali (N1, N2) ve temporalinde (T1, T2) 500 μm aralıklarla 1000 μm'ye kadar 4 noktada ve subfoveal alanda (S) ölçülerek kaydedildi. Tüm değerler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 37 hastanın yaş ortalaması 15.59 ± 13.84 (3-58) yıl idi (p=0.052). Hastaların 19'u (% 51.35) erkek, 18'i (% 48.65) kadındı. Preop ve postop 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the effects of horizontal and vertical strabismus surgery on choroidal thickness. Material and Method: In the study, 56 eyes of 37 patients who underwent strabismus surgery at the Ophthalmology Department, Medical Faculty of Ondokuz Mayıs University, were assessed prospectively. The patients included in the study were grouped in four subgroups as patients who had one horizontal muscle (medial rectus or lateral rectus) surgery (group 1), patients who had one vertical muscle surgery (inferior oblique) (group 2), patients who had double horizontal muscle (medial rectus and lateral rectus) surgery (group 3) and patients who had one horizontal and one vertical muscle surgery (medial rectus and inferior oblique, lateral rectus and inferior oblique) (group 4). Apart from that, the patients were grouped in two groups as patients who had one muscle surgery (group A) and the patients who had double muscle surgery (group B). Choroidal thickness of the patients who participated in the study were measured preoperatively and on the postoperative first day, second week, first month and third month with EDI (Enhanced depth imaging)-OCT (Optic coherence tomography). Choroidal thickness was measured and recorded with Cirrus OKT at the nasal (N1, N2) and temporal (T1, T2) fovea up to 1000 μm with 500 μm intervals at four points and at subfoveal area (S). All the values were compared between groups. Results: Average age of 37 patients included in the study was 15.59 ± 13.84 (3-58) years (p=0.052). 19 (51.35%) of the patients were male, while 18 (48.65%) were female.