Jet grout kolonlarla güçlendirilmiş zeminler üzerine oturan plak temellerin tasarım stratejileri ve modelleme teknikleri
Design strategies and modelling techniques for jet grouted raft foundations
- Tez No: 444089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MURAD ALĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
En güncel zemin iyileştirme metotlarından biri olan jet grout zemin iyileştirme yöntemi, avantajlarından dolayı gün geçtikçe dünya çapında popülerleşmektedir. Jet grouting yönteminin bir temel güçlendirme metodu olarak kullanılması jet grout kolonlarla güçlendirilmiş plak temellerin tasarım kriterlerini belirlemeyi bir gereklilik haline getirmiştir. Günümüzde, jet grout destekli radye tasarımında hala çeşitli belirsizlikler olduğundan yüksek güvenlik katsayıları uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında, jet grout kolonlarla desteklenmiş plak temellerin tasarım kriterlerini belirlemek için daha önce tanımlanmış kazıklı plak temellerin tasarım stratejileri ile beraber jet grout kolonlarının tasarım stratejileri birlikte ele alınmıştır. Jet grouting yöntemi için kullanılan ekipmanlar ve jet grouting yönteminin diğer geoteknik alanlara uygulanabilirliği bu tezde anlatılmıştır. Öncelikle, tekil bir jet grout kolonu, ön görülmüş derinlik ile geometrik varyasyon kullanılarak 3 boyutlu olarak sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu adımdan sonra, jet grout destekli plak temel, belirlenen zeminde ve derinlikte sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarından ve literatürdeki verilerden yararlanarak jet grout kolonlarla güçlendirilmiş zeminler üzerine oturan plak temellerin tasarım kriterleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The jet grouting as one of the latest improvement methods becomes more popular worldwide due to its some advantages. The use of jet grouting as a foundation supporting element has brought about the need to define the design strategies for jet grouted raft foundations. High safety factors are being used currently for jet grouted raft design because of various uncertainties. In this thesis, the previously defined design strategies on piled rafts and jet grout columns combined to achieve optimised design of jet grouted rafts. The equipment used for jet grouting and the applicability of jet grouting to other geotechnical areas are also explained in this thesis. Firstly, a single jet grout column has been analysed by means of three dimensional finite element analysis using the prescribed geometrical variation with depth. After this step, a jet grouted raft has been analysed by means of three dimensional finite element analysis on designated soil type and depth. Design criteria for jet grouted rafts have been defined by using analysis results and data in the literature.