Tavşanlarda, safra kesesine uygulanan Metil Tert Bütil Eter'e (MTBE) biliyer ve gastrointestinal sistemin akut doku yanıtları
Acute tissue response of biliary and gastrointestinal system to Methyl Tertiary Butyl Ether infusion into the gallbladder of rabbits
  1. Tez No: 44410
  2. Yazar: ÜMİT ATEŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Safra taşlarının tedavisinde, son yıllarda yeni tedavi yaklaşımları ortaya atılmıştır. Bu yeni tekniklerden birisi olan, metil tert bütil eter ile safra taşlarının eritilmesi, halen bazı merkezlerce uygulanmaktadır. Çalışmada, sekiz adet Yeni Zelanda tipi tavşan kullanıldı. Tavşanların safra keselerine, 5F biliyer drenaj kateteri cerrahi olarak yerleştirildi. Laparotomiden hemen sonra, metil tert bütil eter, 6 saat boyunca, 0,5-0,7 mi. dozunda kese içine manuel olarak verildi. Kontrol hayvanlarının keselerine ise, kateter yolu ile serum fizyolojik solüsyonu uygulandı. Denekler, uygulamanın bitiminden 6 saat sonra sakrifiye edildiler. Işık mikroskobik incelemede, metil tert bütil eter uygulanan tavşanların safra keseleri ve ana safra kanallarında değişik derecelerde nekroz, propriyal hemoraji ve ödem tespit edildi. Serum fizyolojik uygulanan kontrol hayvanlarında ise, safra keselerinde küçük hemoraji ve nekroz alanları gösterildi. Kontrollerle kıyaslandığında, nekrozun derecesi, metil tert bütil eter uygulanan deneklerde daha ciddi boyutlarda idi. Sonuç olarak tavşan çalışmamızda, metil tert bütil eter uygulaması, ciddi yan etkilere yol açmıştır. Her ne kadar bu hayvan çalışmasının sonuçları direk olarak insanlardaki uygulamalara atfedilemese de, veriler, metil tert bütil eterin safra taşları tedavisinde dikkatle değerlendirilmesi ve eğer kullanılırsa hastaların yakın takip edilmesi gerekliliğini bir kez daha vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ACUTE TISSUE RESPONSE OF BILIARY AND GASTROINTESTINAL SYSTEM TO METHYL TERTIARY BUTYL ETHER INFUSION INTO THE GALLBLADDER OF RABBITS New approaches have been recently introduced in treatment of gallstones. Gallstone dissolution with methyl tertiary butyl ether, one of these new techniques has been applicated by some centers. Eight New Zeland type rabbits were studied. 5F Biliary catheter was surgically sutured into the gallbladder of rabbits. Immediately after laparotomy, methyl tertiary butyl ether was manually instilled into the gallbladder in aliquots of 0,5-0,7 ml. for 6 hours. Saline solution was instilled into the gallbladdder of control animal through the catheter. Animals were sacrificed after 6 hours. On light microscopy, rabbits treated with metyl tertiary butyl ether had different degrees of gallbladder and common bile duct necrosis, proprial hemorrhagia and edema. Control animals received saline solution showed small hemorrhages and necrosis in the gallbladder. The severity of necrosis was extremely high in the methyl tertiary butyl ether treated rabbits as compered with controls. Methyl tertiary butyl ether application produced severe acute side effects in our rabbit study. Although the results of this animal study can not be directly transferred to humans, the data suggest that methyl tertiary butyl ether should be evaluated in gallstone therapy with caution; if it is used, a well-controlled follow-up of these patients is necessary. 39