Bitki aktivatörünün bazı yaygın fiğ çeşitlerinde (Vicia sativa L.) farklı uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of plant activators in certain common vetch (Vicia sativa L.) varieties on yield and yield components in different applications
- Tez No: 444113
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 43
Özet
Araştırma, Diyarbakır ekolojik koşullarında bitki aktivatörünün bazı yaygın fiğ çeşitlerinde (Vicia sativa L.) farklı uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisinin incelenmesi amacıyla, 2014-2015 üretim yılında GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü uygulama arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada toplam 4 farklı yaygın fiğ çeşidi kullanılmış olup, tarla denemeleri tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada; bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ana sap sayısı (adet), yaprak klorofil içeriği (mg kg-1), ana sap uzunluğu (cm) gibi bazı özellikler de incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre; genotiplerin, bitki boyu değerleri 23.3-47.8 cm, klorofil oranı 37.47-55.23 mg kg-1, yeşil ot verimi 1.20-4.27 kg/bitki, kuru ot verimi 0.32-1.06 kg/bitki, ham protein oranı % 18.57-22.37, ana sap sayısı 2.07-2.53 adet, ana sap uzunluğu 36.27-65.00 cm arasında değişim göstermiştir. Bu sonuçlara göre, Diyarbakır ili iklim ve toprak koşullarında; ot üretimi amacıyla Alper çeşidinin 4 nolu uygulama şeklinde yetiştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in implementation of land of GAP International Agricultural Research and Training Center Directorate in 2014-2015 production year in order to study the effect of plant activator on yield and yield components of different applications in some common vetch kinds (Vicia sativa L.) in Diyarbakir ecological conditions. In this study A total of four different common vetch cultivars were used, and field trials were founded through 3 repetitions according to parcel experimental design split in a randomized blocks. In the study; some features such as plant height, forage yield, dry matter yield, crude protein content, the number of main stem (units), leaf chlorophyll content (mg kg-1), and main stem length (cm) were established. According to the research results; values of plant height of the genotypes ranged from 23.3 to 47.8 cm, chlorophyll ratio from 37.47 to 55.23%, green grass yield from1.20 to 4:27 kg of green/plant, hay yield from 0.32-1.06 kg of green/plant, crude protein content from 18.57 % to 22.37 %, number of main stems from 2.07 to 2.53, and main stem length from 36.27 to 65.00 cm. According to these results, in Diyarbakir province climate and soil conditions; the Alper type has been proposed to grow through application no. 4 In order for hay production.