Coğrafi bilgi sistemi teknikleri kullanılarak taşlı alanların haritalanması ve ıslahı sonrası sınıf değişimlerinin belirlenmesi
Mapping of stony areas using geographic information system techniques and determination of class changes after reclamation
- Tez No: 444132
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Almanca
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Siverek bölgesindeki taşlı/kayalı alanlarından seçilen 15621 hektarlık alandaki arazinin mevcut ve potansiyel arazi kullanım kabiliyeti sınıflamasını haritalamaktır. Araştırma alanının mevcut arazi kullanım kabiliyeti (AKK) haritasının oluşturulması için 1:5000 ölçekli topoğrafik haritası eş yükselti çizgileri sayısallaştrılarak eğim haritası oluşturulmuş ve alanın uydu görüntüsü ile çakıştırılmıştır. Eğim haritası ve uydu görüntüsü yorumu sonucunda alanda 4 farklı toprak profili açılarak tanımlanmış ve örneklenmiştir. Uydu görüntüsü-eğim kombinasyonu, profil tanımlama bilgileri kullanılarak arazide gezilerek mevcut AKK haritası çizilmiştir. Mevcut AKK haritası, profillerden alınan toprakların tanımlama ve arazi bilgileri CBS yazılımında sorgulanarak mevcut AKK haritasından potansiyel AKK haritası oluşturulmuştur. CBS sorgulaması sonucunda göre oluşan mevcut AKK haritasındaki V ve VI. Sınıf arazilerin potansiyel olarak II-IV. sınıf topraklara dönüşebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to map the actual and potential land capability classes of 15621 hectares of stony/rocky lands located at the Siverek town. In order to map the actual land capability classes (LCC), contours of 1:5.000 scaled map were digitized and slope map was derived and combined with satellite images. According to slope map and satellite image interpretation, 4 different profiles location was excavated and defined. LCC map was drown by walking at the lands using satellite and slope combination interpretation and profile definition data. Actual and potential LCC map derived by using profile definition and land characteristics were analyezed in the GIS software. According to GIS questionaire, it is determined that actual LCC V and VIth classes can be change into potential LCC II-IV classes.