Sermaye piyasası araçlarından Sukuk ve Türkiye uygulamaları
Sukuk as one of the devices of capital markets and its applications in Turkey
- Tez No: 444521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL İBRAHİM ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ekonomik ve finansal sistemde rol almak isteyen gerçek ya da tüzel kişilerin kararlarını etkileyen dini hassasiyetler, İslam dininin ekonomik hayata yönelik emirlerine uygun yeni bir sistem oluşturulması ihtiyacını doğurmuştur. Temel olarak bu ihtiyaçtan doğan İslami finans sistemi, özüne uygun ürünler üretmektedir. Bu ürünlerden biri olan ve mevzuatımızda“kira sertifikası”adıyla düzenlenen“sukuk”, ülkemizde ve dünyada önemli bir gelişim göstermektedir. Bu çalışmada ilk olarak finansal sistem içindeki sermaye piyasalarına değinilmiş, ardından İslami finans sistemi içinde yer alan katılım bankacılığı incelenmiştir. Katılım bankalarınca bir ürün olarak sunulan sukuk, tüm yönleriyle ele alınmıştır. Sonrasında Türkiye'de yapılan sukuk ihraçlarının gerçekleşme şekli ve bu ihraçlara yönelik sayısal bilgiler sunulmuştur. Çalışmada son olarak sukuk ile ilgili vergi düzenlemelerine ve muhasebe uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religious sensitiveness affecting decisions of real or legal persons that want to take place in the economical and financial system have caused a new system to be made up complied with the orders of Islamic religion led economical life. Essentially, Islamıc finance system arising from this necessity produces appropriate products intrinsically. Sukuk, one of these products and arranged as 'lease certificate' in or regulation, indicates an important development in our country and the world. The study mentions the capital markets within the financial system at first and then participation banking which takes place in the Islamic finance system has been researched. Sukuk which has been presented as a product by participant banks has been studied at all aspects. Then, realization kinds of sukuk issuances in Turkey and numerical informations led to these issuances have been introduced. In this study finally, tax arrangements and accounting applications included related to sukuk.