Kollu galeri açma makinelerinin performansının iğne penetrasyon indeksinden tahmin edilebilirliğinin araştırılması
The investigation of the predictability of roadheaders' performance from the needle penetration index
  1. Tez No: 444605
  2. Yazar: ABDULLAH SERCAN ALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kollu galeri açma makineleri madencilikte ve tünelcilikte yumuşak dayanımdan orta dayanıma kadar olan kayaçlarda yaklaşık 50 yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır. Seçilen kollu galeri açma makinesinin performansı hakkında önceden bilgi sahibi olmak planlama ve maliyet tahmini için çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, iğne penetrasyon testinden kollu galeri açma makinelerinin performans tahmininin araştırılmasıdır. Dosco Mk-2B kollu galeri açma makinesinin performans ölçümleri galeri açma sırasında Çayırhan Kömür Madeninde gerçekleştirilmiştir. Makinelerin performans ölçümleri 17 ayrı noktada ölçülmüş ve net kazı hızı (ICR) değerleri hesaplanmıştır. Performans ölçümleri sırasında galeri arınında en az 10 noktada iğne penetrasyon testleri yapılmış ve iğne penetrasyon indeksleri (NPI) hesaplanmıştır. Net kazı hızı (ICR) ve iğne penetrasyon indeksi (NPI) değerleri regresyon analizi ile değerlendirilmiş ve iki parametre arasında çok iyi korelasyon katsayısına sahip logaritmik bir ilişki bulunmuştur. NPI değeri arttıkça ICR değeri düşmektedir. Elde edilen modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve aksiyal tip kollu galeri açma makinelerinin net kazı hızı (ICR) tahmininde benzer formasyon ve koşullarda pratik olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Roadheaders have been widely used in the excavation of soft to medium strength rocks in mining and tunneling for about 50 years. Having some prior knowledge of the potential performance of a selected roadheader is very important for the planning and cost estimation purposes. The aim of this study is to investigate the predictability of roadheader performance from the needle penetration test. The performance measurements of Dosco Mk-2B roadheaders were carried out during roadway excavations in Çayırhan Coal Mine. The performances of the machines were measured at 17 different locations and the instantaneous cutting rate (ICR) values were calculated. The needle penetration tests were also carried out at a minimum of 10 different points on the gallery faces during performance measurements and the needle penetration index (NPI) values were calculated. The ICR and NPI values were evaluated by using regression analysis and a logarithmic relation having a very good correlation coefficient was found between the two parameters. Increasing NPI values decreases ICR values. It can be concluded that the derived model is significant and can be practically used for the estimation of the ICR of axial type roadheaders for the similar formations and conditions.