Biberde bazı viral kaynaklı hastalıklara karşı dayanıklılığın araştırılması
Screening of pepper lines for resistance to viral disases
- Tez No: 444955
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İLBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Biber (Capsicum spp.) dünyada üretimi en çok yapılan aromatik sebzelerden biridir ve bu özelliği ile dünya yiyecek endüstrisinde önemli bir rol oynar. Ülkemizde yaş meyve ve sebze üretiminde önemli bir paya sahip olan biber yetiştiricilinde üreticilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri çok önemli verim kayıplarına yol açan viral hastalıklarla mücadele zorluğudur. Bu hastalıklardan Tütün Mozaik Virüsü (TMV), Patates Y Virüsü (PVY) ve Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (TSWV) mücadelesi en zor olanlardır. Yeni alternatif çözümler üretilen virüslerle mücadelede en etkili çözüm dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesidir. Bu tez projesinde temel amaç, moleküler işaretleyiciler kullanılarak tohum firmalarına ait saf ve ileri biber hatlarında TMV, PVY ve TSWV viral hastalıklara karşı dayanıklı lokusların tespit edilmesidir. Böylece ileride bu hastalıklara karşı yürütülen dayanıklılık ıslahı programlarında gen piramidi çalışmalarına temel oluşturmak istenmektedir. Dayanıklı çeşit geliştirme faaliyetlerinde bulunan firmaların mevcut hatları, moleküler teknikler kullanılarak söz konusu hastalıklara dayanıklılık bakımından test edilerek ıslahta seleksiyon gerçekleştirilmiştir. Moleküler tekniklerin ıslahta kullanılması hem klasik ıslah yöntemlerine göre daha kısa sürede istenen sonuca ulaşma hem de ıslahçılara ileriki çalışmalarında biberde gen piramidi oluşturma imkânı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pepper growers have an most important market in Turkey which is of fruit and vegetable production countries. The most difficult diseases are: Cucumber Mosaic Virus (CMV), Tabocco Mosaic Virus (TMV), Potato Virus Y (PVY) ve Tomato Spotted Wilt Virus (TSWV). The resistant varities are the most effective alternative solution in the struggle against viruses. The main goal of this study to develop pepper varieties which have several resistant genes (gene pyramiding) by using MAS. Pure and breeding lines that were obtained from seed companies have been examined by molecular markers linked to genes confers resistance to Tomato Spotted Wilt Virus (TSWV), Potato Virus Y (PVY), Tomato Mosaic Virüs (TMV). As these lines have been scanned for the pathogen resistance, they have been appraised by their yield and quality performances as well. Using moleculer markers in breeding, helps to reduce time and consuming and also to develop pepper varieties which have several resistant genes (gene pyramiding).