Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde hemşirelerin uyguladığı farmakolojik olmayan yöntemler ve etkileri
Non-pharmacological methods applied by intensive care nurses for newborns and their effects
  1. Tez No: 445044
  2. Yazar: GÜNAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin uyguladığı farmakolojik olmayan yöntemlerin ve etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 68 hemşireden oluşmuştur. Araştırmanın verileri, Hemşire Tanıtıcı Formu ve Farmakolojik Olmayan Yöntemler ve Etkilerini Belirleme Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve Ki-kare analizi kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre; yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin tamamına yakınının (%98,5), en az bir farmakolojik olmayan yöntemi uyguladıkları saptanmıştır. Hemşirelerin tamamı, farmakolojik olmayan yöntemlerin etkili olduğunu belirtmişlerdir. Hemşirelerin, pozisyon verme (%86,8) ve çevresel uyaranları azaltma (79,4) yöntemlerini diğer uygulamalara göre daha fazla uyguladıkları görülmüştür. Hemşirelerin besleyici olmayan emme yönteminde, en fazla emzik kullandıkları (%70,6) belirlenmiştir. Farmakolojik olmayan yöntemlerin hepsinde, uygulama nedeni olarak ilk sırada yenidoğanın ağlaması gösterilmiştir. Farmakolojik olmayan yöntemlerin çoğunluğu, uygulama sonrası ağlamayı azaltmış ve oksijen saturasyonunu düzenlemiştir. Farmakolojik olmayan yöntemler, uygulama ve etki süreleri yönünden değişiklik göstermiştir. Hemşirelerin yaşlarına, cinsiyetlerine, öğrenim düzeylerine, anne-baba olma ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışma sürelerine göre uyguladıkları farmakolojik olmayan yöntemler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p0,05). Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışan tüm hemşirelerin farmakolojik yöntemleri kullanması, uygulamalarını kayıt edebileceği formların oluşturulması, hizmet içi eğitimler ile bilgilerini geliştirmesi ve farmakolojik olmayan yöntemlerin uygulama standartlarının oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out for determining the non-pharmacological methods and their effects which are applied by the nurses who work at the intensive care units for newborns. The sample of the research consists of 68 nurses. The data of the research were gathered by using Nurse Introductory Form and The Form of Non-pharmacological Methods and Determining Their Effects. Numeral, Percentage and Chi-Square Analysis were used in evaluating the data. According to the research indications; it has been determined that nearly all of the nurses (98,5%), who work at the intensive care units for newborns, applied at least one of the non-pharmacological methods. All the nurses pointed out that the non-pharmacological methods were effective. It has been seen that the nurses applied positioning (86,8%) and lowering environmental stimulant (79,4%) in comparison with other applications. It has also been detected that the nurses mostly used a pacifier in the non-nutritive sucking method (70,6%). It has been indicated that the first reason for the application of all the non-pharmacological methods was newborn's crying. Majority of the non-pharmacological methods were able to reduce the crying and stabilized the oxygen saturation after the application. Non-pharmacological methods differed in duration regarding application time of the methods and their effects. The non-pharmacological methods, that were applied by the nurses according to their ages, genders, educational levels, parenthood status and working times at the intensive care unit for newborns, haven't been found statistically insignificant (p>0,05). It is recommended that all of the nurses who work at intensive care unit for newborns should use the pharmacological methods, an application register form should be created for the nurses, the knowledge should be improved permanently with in service trainings and the standards for the application of non-pharmacological methods should be generated.