Bazı geofit bitki türlerinin balık patojenleri üzerine in vitro antibakteriyel aktivitesinin belirlenmesi
Determination of in vitro antibacterial activity of some geophyte plant species on fish pathogens
  1. Tez No: 445149
  2. Yazar: ZEYNEP SAYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ULUKÖY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmada; ülkemizde doğal olarak yetişen ve tıbbi özelliğe sahip Arisarum vulgare Targ. Tozz. (Araceae), Cyclamen graecum Link. (Primulaceae), Urginea maritima (L.) Baker (Liliaceae) geofit bitki türlerinin balık patojenleri üzerine antibakteriyel etkisi incelenmiştir. Bu amaçla doğadan bitkiler toplanmış ve su, etanol, aseton çözücüleri kullanılarak ekstraktları hazırlanmıştır. Antibakteriyel aktiviteleri disk difüzyon metodu kullanılarak tespit edilmiştir. Balık patojenlerinden Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri, Lactococcus garvieae, Vagococcus salmoninarum, Staphylococcus epidermidis çalışmada kullanılmıştır. Araştırma sonucunda antibakteriyel etki gösterdiği tespit edilen etanol ekstralarında Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) ölçülmüştür. A. vulgare etanol ekstraktının %10' luk konsantrasyonunda L. garvieae, V. salmoninarum, S. epidermidis üzerindeki inhibisyon zon çapları 11 mm, diğer bakteriler üzerindeki inhibisyon zonları 10 mm olarak belirlenmiştir. A. vulgare' nin MİK değeri ise L. garvieae ve V. salmoninarum üzerinde 125 mg/L, diğer bakteriler üzerinde ise 250 mg/L olarak tespit edilmiştir. C. graecum etanol ekstraktının %10' luk konsantrasyonunda V. anguillarum ve Y. ruckeri üzerindeki inhibisyon zon çapları 11 mm, L. garvieae üzerinde 10 mm, diğer bakteriler üzerinde ise 9 mm olarak saptanmıştır. MİK değeri ise V. anguillarum ve Y. ruckeri üzerinde 125 mg/L, diğer bakteriler üzerinde ise 250 mg/L olarak hesaplanmıştır. U. maritima etanol ekstraktının %10' luk konsantrasyonunda V. anguillarum ve S. epidermidis üzerindeki inhibisyon zon çapları 11 mm, diğer bakteriler üzerindeki inhibisyon zonları ise 10 mm olarak belirlenmiştir. MİK değeri ise S. epidermidis üzerinde 125 mg/L iken diğer bakteriler üzerinde ise 250 mg/L bulunmuştur. Sonuç olarak etanolde hazırlanan bu bitki ekstraktlarının in vivo çalışmalarda da kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antibacterial activity of extracts from geophyte plant species; Arisarum vulgare Targ. Tozz. (Araceae), Cyclamen graecum Link. (Primulaceae), Urginea maritima (L) Baker (Liliaceae) was obtained on fish pathogens. They have medicinal properties and grow naturally in our country. Fort his purpose, plants collected from their natural habitats and extracts were prepared in water, ethanol and acetone solvents. The antibacterial activity was determined by disk diffusion method. Fish pathogens; Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri, Lactococcus garvieae, Vagococcus salmoninarum, Staphylococcus epidermidis were used in this study. At the and the only ethanol extracts of geophyte plants showed antibacterial effects on pathogens. The extracts which obtained in water and acetone solvents didnot showed inhibition zone on bacteria. It was determined that the inhibition zones of 10% concentration of ethanol extract of A. vulgare on L. garvieae, V. salmoninarum, S. epidermidis were seen as 11 mm while the other bacteria were showed as 10 mm. MIC values on L. garvieae and V. salmoninarum were determined as 125 mg/L while on the other bacteria were determined as 250 mg/L. It was determined that the inhibition zones of 10% concentration of ethanol extract of C. graecum on V. anguillarum and Y. ruckeri were obtained as 11 mm, the other bacteria, L. garvieae determined as 10 mm, and others were showed as 9 mm. MIC values on V. anguillarum and Y. ruckeri were determined as 125 mg/L while the other bacteria were determined as 250 mg/L. It was determined that the inhibition zones of 10% concentration of ethanol extract of U. maritima on V. anguillarum and S. epidermidis were measured as 11 mm while the other bacteria were seen as 10 mm. MIC values of U. maritima were determined as 125 mg/L on S. epidermidis while the other bacteria showed as 250 mg/L. As a result, the plant extract which was prepared in ethanol may be suggested to use in vivo study.