Doğumdan sonra rat penisinin gelişimi üzerine Tamoxifen'in etkisi
- Tez No: 44540
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF NERGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
23 ÖZET Gebe raflardan doğan erkek yavrulara, doğumun sıfırına gününden beşinci gününe kadar günlük 100 ug Tx subkutan olarak enjekte edildi. Total olarak alınan penisler %10 luk notral formalinde fikse edildekten sonra parafin inklüzyonuna alındı, elde edilen parafin kesitleri Hematoksilen-Eozin, Verhoeff ve Tripple ile boyandılar. Os penis ve glans penisin gelişimindeki yapısal değişiklikler incelendi. Ratlar 7,14,21,28,35 ve 60. günlerde sakrifiye edilip penisleri alındı. Çalışmamızda, kontrol grubu os penisin proksimal segmentinde hyalin kıkırdak, kemik iliği ve trabekül oluşumu doğumdan sonra 7. günde saptanırken; 28-60 günlük kontrol grubu ratlarda distal segmentte fibrokartilajinöz bir doku gözlendi. Tx enjekte edilen ratlarda dördüncü haftada hemopoetik doku, altmışıncı günde ise hyalin kıkırdağın ortadan kalktığı gözlendi. Tx verilen 28-60 günlük rat penislerinin distal segmentinde fibrokartilajinöz dokuya rastlanılmadı. Yirmibir günlükten itibaren Tx verilen hayvanların glans penisinde epidermal çıkıntıların yavaş yavaş silindiği, altmışıncı günde ise epidermal çıkıntı ve keratinleşmenin tamamen ortadan kalktığını izledik. Sonuç olarak neonatal dönemde Tx verilen ratların, os penisinde fibrokartilajinöz doku, hyalin kıkırdak ve glans penisteki epidermal çıkıntıların gelişiminin engellendiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY The newborn male rats were injected with 100 ug Tx as subcutaneous from the day of birth to fifth day. These changes in os penis and glans penis were investigated after the rats had been sacrificed and their penis were removed on the days 7,14,21,28,35 and 60.tn After fixing in neutral formalin of 10%, the totally taken penis were embedded into paraffin blocks. The obtained paraffin sections were stained with Hematoxylene-eosin, Verhoeff and Tripple. The structural changes in development of os penis and glans penis were investigated. In our study, while formation of hyaline cartilage, bone marrow and trabecula in proximal segment of os penis was observed on the day 7tn in the control group, a fibrocartilagenous tissue in distal segment of rats within control group of 28-60 days. In rats injected with Tx, it was observed that the hemapoetic tissue disappeared in the fourth week and the hyaline cartilage disappeared on 60tn day. It was also noticed that epidermal spindles in glans penis of rats injected with Tx as from the day of 21 were graudally effected whereas epidermal spindles and keratinization disappeared on the day of sixth. As a result, we identified that hyaline cartilage, fibrocartilage tissue in os penis of rats injected with Tx prevented the development of epidermal spindles in glans penis.