Türkiye'nin dış ticaretinde Yozgat ilinin yeri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on place of Yozgat city in Turkish foreign trade
  1. Tez No: 445609
  2. Yazar: VOLKAN KARADAVUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜLEYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma Yozgat ilinin dış ticaretteki durumu ve dış ticaretteki potansiyelinin belirlenmesi için yapılmıştır. Yozgat ili İç Anadolu bölgesinde yer alan küçük bir ildir. Ekonomik yapısı tamamen tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ankara?ya çok yakın olmasına rağmen bu avantajını çeşitli sebeplerden dolayı yeterince kullanamamıştır. Yozgat ili ekonomik potansiyel yatırım alanları ile oldukça ileri çıkabilecek bir ilimizdir. Fakat bir türlü bu potansiyeli kullanamamıştır. Çalışma yapılırken ikincil veri olarak değerlendirilen kurumların resmi verileri ile bazı sivil toplum kuruluşlarının (Ticaret ve Sanayi odaları gibi) verileri kullanılmıştır. Çalışma yapılırken öncelikle raporlar dikkatlice incelenmiş ve daha sonra elde edilen veriler ile birlikte değerlendilmiştir. Değerlendirme yapılırken Türkiye gerçekleri düşünülmüş ve objektif bir şekilde verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca Yozgat iline ait veriler kullanılarak SWOT analizi yapılmıştır. Böylece ilin öncelikleri, sorunları, sınırlılıkları gibi konular net bir şekilde ortaya konulmuştur. Sonuç olarak ilin oldukça büyük dış ticaret potansiyelinin olduğu tespit edilmiştir. Potansiyel yatırım alanları içerisinde jeotermal enerji, madencilik, sağlık turizmi ve gıda sanayisine hammadde sağlayacak alanlar ilk sıralarda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out foreign trade situation and foreign trade of Yozgat for evaluating. Yozgat where is located in the Central Anatolian province is not small. The economic structure is based on agriculture and animal husbandry. Although very close to Ankara, it could not use it enough to take advantage of a variety of reasons. Yozgat is a province of the economic potential investment areas that may fairly advance. But somehow it could not use this potential. Data are used to provide as formal institutions of civil society organizations (such as chambers of Commerce and Industry) from a considered secondary data. Primarily when working with reports carefully examined. In association with the figures obtained were then interpreted. When evaluation has been made about data of Turkey, political concern in assessing the facts and the evaluation of the data were free of political considerations has been taken into account. Therefore, SWOT analysis is also conducted using the data of the province of Yozgat. Thus, the priorities of the province, problems, and issues such as limitations clearly put forward.As a result, the potential of the foreign trade of the province were found to be quite large. Geothermal energy potential in the fields of investment, mining, health tourism and food industry has taken first place in areas that raw material.