Ostiomeatal birim anatomisi, anatomik varyasyonları ve sinüzit etyolojisindeki yerinin, bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
  1. Tez No: 44583
  2. Yazar: SEMA HAMSİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN I. TAMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
52 SONUÇ VE ÖZET OMB paranazal sinüslerin direnajmda ve ventilasyonunda önemli bir bölgedir. OMB'deki anatomik varyasyonlar tek başlarına patolojik bulgu sayılmamalarına karşın, normalde dar olan OMB yapılarını daha da daraltmakta, dolayısıyla normal şartlara göre küçük bir sitimulus ile mukozal temas meydana gelmekte ve komşu sinüslerde patolojik olayların başlamasına neden olmaktadır. Bu görüşten yola çıkarak, OMB görülen anatomik varyasyonların sıklığını BT'de sinüzit bulguları saptanan 120 hasta (% 66.6) ve sinüzit saptanmayan 60 olguda (% 33.3) değerlendirdik. Sinüzitli grupta 84 has tada (% 70) anatomik varyasyon tesbit ederken, sinüziti olmayan grupta 20 olguda (% 33) anatomik varyasyon saptandı. Sinüzitli grupta septum deviasyonunu ve konka bülloza diğer gruba göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p < 0.001 ve p < 0.05). BT'de en sık maksiller sinüsde patolojik bulgu saptandı. 120 hastanın 87'sinde (% 72) maksiller sinüs tutulumu izlendi. OMB'de mukozal patoloji saptanan 84 olgunun (% 46) tümünde komşu paranazal sinüslerin bir veya birkaçında enfeksiyon bulguları iz lenmekteydi. Kronik ve rekürren sinüzitli hastalarda etyolojik nedenin araştırılması amacı ile OMB ve paranazal sinüslerin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Bu amaçla medikal tedaviye cevap vermeyen hastalara nazal endoskopi ve BT uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY The osteo-meatal unit (OMU) play an important role in the drainage and ventilation of the paranasal sinuses. Although the anatomical variations of the OMU are not considered to be pathological findings per se, they cause further narrowing of the basicly narrow OMU. Thus, pathologic changes in the neighbouring sinuses may easily arise due to a subnormal stimulus leading to the effacement of the mucosal surfaces of the OMU. In this study, we have evaluated the incidence of the anatomical variations of the OMU in 180 cases. 120 of all had CT findings comportible with sinusitis and remaining 60 had no pathologic findings on CT. 84 patients with sinusitis demonstrated anatomical variations compared with the 20 paüenes of the normal group. The incidences of concha bullosa and nasal septal deviation were found to be significantly higher in the group with sinusitis (p < 0.05, p < 0.001). Most commonly involved sinus was the maxillary sinus, being infected in 87 out of 120 cases (72 %). CT findings of infection were identified in one or more paranasal sinuses in all of the 84 patients that demonstrated pathological changes in the mucosal structures of the OMU. The research of the etiology of the chronic and recurrent sinusitis should include a detailed investigation of the OMU and paranasal sinuses. Resistant cases to conventional therapies should undergo nasal endoscopy and CT.